• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Solidarność" przeciw prywatyzacji

"Solidarność" przeciw prywatyzacji
Foto: TVN24 Foto: Przewodniczący Solidarności Janusz Sniadek od dawna nie krył niechęci do rządowych planów prywatyzacyjnych

"Solidarność" sprzeciwia się zapowiadanym przez rząd planom prywatyzacyjnym. Komisja Krajowa związku przyjęła podczas obrad zakończonych w Gdańsku stanowisko w tej sprawie.

Jak stwierdzono, "pospieszna prywatyzacja w niekorzystnej sytuacji rynkowej przypomina wyprzedaż majątku narodowego i świadczy o braku pomysłu rządu na załatanie największej od 20 lat <dziury budżetowej>".

Uwaga na strategiczne branże

"Szczególnie niebezpieczna dla przyszłości Polski będzie sprzedaż firm z sektora paliwowo-energetycznego oraz strategicznych przedsiębiorstw z innych sektorów gospodarki zagranicznym koncernom. Zdaniem związkowców, decyzje o sprzedaży powinny być podejmowane z dużą odpowiedzialnością i z zabezpieczeniem interesów naszego kraju i jego mieszkańców" - czytamy w stanowisku władz Solidarności.

Związkowcy obawiają się, że kontrole nad strategicznymi polskimi przedsiębiorstwami przejmą zagraniczne firmy. Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" uważa, że w procesach prywatyzacji w dużo większym stopniu należy uwzględnić formę prywatyzacji z udziałem pracowników. Za niezbędny warunek prywatyzacji związkowcy uznają m.in. zapewnienie miejsc pracy, uwzględnienie pakietów gwarancji pracowniczych i zobligowanie właściciela do rozwoju firmy, a nie jej likwidacji.

W przyjętym stanowisku Komisja zadeklarowała wsparcie dla załóg firm walczących o swoje miejsca pracy i wezwała rząd do podjęcia dialogu z przedstawicielami pracowników na temat prywatyzacji.

W ubiegłym tygodniu minister skarbu Aleksander Grad poinformował, że rząd zdecydował się przyspieszyć część procesów prywatyzacyjnych, by wesprzeć finanse publiczne. W ciągu najbliższych 18 miesięcy prywatyzacja ma przynieść do budżetu blisko 37 mld zł.

Szerokie plany rządu

Rząd na posiedzeniu na początku sierpnia zdecydował, że na liście kluczowych spółek przewidzianych do prywatyzacji w 2009 r. są m.in. ENEA SA, tzw. I Grupa Chemiczna, Giełda Papierów Wartościowych SA i Telekomunikacja Polska SA.

Do prywatyzacji w 2010 roku przewidziane są m.in.: Tauron Polska Energia SA, KGHM Polska Miedź SA, Polska Grupa Energetyczna SA, Energa SA, Pekao SA, Lubelski Węgiel "Bogdanka" SA, ZE PAK SA, Kopalnia Węgla Brunatnego Konin SA, Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów SA, Zakłady Azotowe Puławy SA, Telekomunikacja Polska SA, Grupa Lotos SA, Zakłady Chemiczne Police SA i Mennica Polska SA.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane