• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Solaria nas smażą

Solaria nas smażą
Foto: TVN24 Foto: Tylko co szóste polskie dolarium jest bezpieczne dla zdrowia

Mimo zimy chciałoby się trochę opalenizny na skórze? Myślisz o solarium? To uważaj! Według ustaleń Inspekcji handlowej tylko co szóste polskie solarium jest bezpieczne dla zdrowia użytkowników.

Inspekcja gruntownie sprawdziła 157 łóżek w solariach w całej Polsce. Wyniki kontroli są zatrważające: tylko 17 procent urządzeń do opalania okazała się bezpieczna dla użytkowników. W skrajnym przypadku stwierdzono sześciokrotne przekroczenie dopuszczalnej normy promieniowania utrafioletowego, co według specjalistów grozi groźnymi chorobami skóry.

I tak jest lepiej niż było...

- Można zauważyć jednak pewną poprawę, bo w II kwartale mieliśmy około 90 proc. przekroczeń, a w III - około 70 proc. - zauważa Łukasz Bystrzyński z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak dodał, pełnej kontroli laboratoryjnej poddano 18 urządzeń i wszystkie miały przekroczoną normę. W rezultacie zakazano używania pięciu typów urządzeń w solariach.

Bystrzyński przypomniał, że pierwszą kontrolę solariów przeprowadzono w 2008 i 2009 r. przy okazji zmiany unijnych norm i jej wyniki okazały się na tyle złe, że zdecydowano się ją powtarzać corocznie. - W całej UE skontrolowano wtedy 500 urządzeń i stwierdzono przekroczenie norm natężenia promieniowania ultrafioletowego w 80 proc. przypadków. W Polsce poddano wtedy pełnej kontroli laboratoryjnej 12 łóżek opalających i wszystkie miały przekroczone normy - podkreślił.

Przerażona wiceprezes

Wiceprezes UOKiK Małgorzata Kozak wyjaśniła, że tegoroczne badania solariów jeszcze się nie zakończyły, ale cząstkowe wyniki okazały się tak "zatrważające", że Urząd zdecydował się je przedstawić już teraz. Zapewniła, że dobór próby urządzeń do kontroli został przeprowadzony w taki sposób, by pokryć jak największą część rynku.

- Gdyby to było kompletnie niebezpieczne, to byłoby całkowicie zabronione. Ale to sposób, w jaki my korzystamy z tych urządzeń przekłada się na stan naszego zdrowia. Kontrole nie zastąpią zdrowego rozsądku - podkreśliła Małgorzata Kozak.

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej Grzegorz Wrzosek mówił, że właściciele wszystkich kontrolowanych solariów byli uprzedzeni o kontrolach. Zaznaczył, że ostatnio na Mazowszu przekroczenie normy stwierdzono w 19 z 22 skontrolowanych urządzeń. Jego zdaniem, wyniki jasno pokazują, że koniczne są dalsze kontrole.

Lekarze przeciwko solariom

Dermatolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dr Joanna Narbutt podkreśliła, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczne opalanie. - Dodatkowe eksponowanie skóry na promieniowanie UV ze sztucznych źródeł po prostu jest niezdrowe. Światowa Organizacja Zdrowia wpisała promieniowanie ultrafioletowe na listę kancerogenów, czyli uznała je za czynnik bezpośrednio sprawczy w rozwoju nowotworów skóry - podkreśliła.

Dodała, że w ciągu kilkudziesięciu lat na świecie odnotowano ponad 80-proc. wzrost zachorowań na nowotwory, które głównie wywołuje kumulowanie się naturalnych i sztucznych dawek UV. - Konieczne są kampanie edukacyjne, głównie wśród młodych ludzi, a - niestety - przede wszystkim wśród młodych kobiet. W pewnych środowiskach panuje moda na 'zdrową opaleniznę'. Jest to nieprawidłowe pojęcie atrakcyjności i powinniśmy absolutnie z tym walczyć - powiedziała Narbutt.

Jej zdaniem, świadomość społeczną szkodliwości zjawiska podnosi nagłaśnianie takich danych, jak wyniki kontroli solariów.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane