• rozwiń
  • WIG20 2182.25 +0.31%
  • WIG30 2512.36 +0.50%
  • WIG 56530.92 +0.38%
  • sWIG80 11468.50 -0.72%
  • mWIG40 3920.71 +1.18%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:29

Dostosuj

"Sokoły" dla VIP-ów powstaną w Świdniku

"Sokoły" dla VIP-ów powstaną w Świdniku
Foto: Materiały prasowe PZL-Swidnik Foto: PZL-Świdnik podpisały kontrakt z MON na produkcję Sokołów w wersji dla VIP

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę ze spółką PZL-Świdnik na dostawę pięciu nowych śmigłowców VIP i modernizację 14 już będących w dyspozycji resortu. Wartość kontraktów to ok. 380 mln zł.

Produkcja i modernizacja śmigłowców zostanie przeprowadzona w zakładach PZL-Świdnik - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Pięć nowych śmigłowców W-3WA Sokół w konfiguracji VIP ma służyć polskim Siłom Powietrznym do transportu personelu wojskowego i rządowego wyższego szczebla. Dostawy maszyn mają być zrealizowane do końca 2013 r.

14 śmigłowców czeka modernizacja

Oddzielne umowy podpisane zostały na modernizację 14 śmigłowców, będących już w dyspozycji MON. Cztery z nich to śmigłowce W-3 Sokół, które zostaną skonfigurowane do standardu W-3PL Głuszec.

Wyremontowanych i zmodernizowanych zostanie też osiem śmigłowców Mi-2. Modernizacja dwóch kolejnych Sokołów W-3 VIP, polegać będzie na zabudowie systemu FADEC (Autonomiczny Cyfrowy System Sterowania Silnika). Pierwsze cztery zmodernizowane śmigłowce mają być dostarczone do końca 2014 r. Spółka nie podała terminów realizacji pozostałych remontów.

Powalczą o dostawę kolejnych 26

Następnym wyzwaniem dla PZL-Świdnik będzie przedstawienie najbardziej atrakcyjnego rozwiązania na dostawę 26 śmigłowców w ramach przetargu polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. Mamy produkt, możliwości, doświadczenie i organizację pozwalające nam właściwie służyć Siłom Zbrojnym.

dyrektor zarządzający PZL-Świdnik, Nicola Bianco

- Następnym wyzwaniem dla PZL-Świdnik będzie przedstawienie najbardziej atrakcyjnego rozwiązania na dostawę 26 śmigłowców w ramach przetargu polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej. Mamy produkt, możliwości, doświadczenie i organizację pozwalające nam właściwie służyć Siłom Zbrojnym - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor zarządzający PZL-Świdnik, Nicola Bianco.

PZL-Świdnik to jedyny polski wytwórca śmigłowców, zdolny do samodzielnego projektowania, produkcji i serwisowania śmigłowców. Zatrudnia ok. 3,5 tys. osób. Fabryka powstała w 1951 r. Dwa lata temu zakłady lotnicze w Świdniku zostały kupione przez międzynarodowy koncern AgustaWestland.

ab//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane