• rozwiń
  • WIG20 2170.55 -1.09%
  • WIG30 2463.11 -1.08%
  • WIG 57434.17 -1.02%
  • sWIG80 11579.20 -0.42%
  • mWIG40 3715.87 -0.90%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:59

Dostosuj

Sojusz Volkswagena i Suzuki

Sojusz Volkswagena i Suzuki
Foto: Suzuki, VW Foto: Motoryzacyjny mariaż ma wydać elektryczne dziecko

Niemiecki Volkswagen i japoński Suzuki ogłosiły w środę "długofalowe i strategiczne partnerstwo". VW za 2,5 miliarda dolarów wykupi 19,9 proc. udziałów w Suzuki, a Suzuki za połowę tej sumy kupi pakiet akcji Volkswagena.

- Dwaj wiodący producenci samochodów łączą siły i przygotowują się na sprostanie rosnącym wyzwaniom, które są przed nimi - mówił szef VW Martin Winterkorn.

Analitycy wskazują, że dzięki współpracy Suzuki zapewnia sobie dostęp do technologii Volkswagena oraz nowych źródeł finansowania. Z kolei VW zapewnia sobie lepszą pozycję na rynkach azjatyckich, przede wszystkim w Indiach i Azji Południowo-Wschodniej.

Oba koncerny podkreślają jednak, że mimo partnerstwa, które ma zostać sfinalizowane w styczniu przyszłego roku, pozostaną samodzielnymi podmiotami. Mówią jednocześnie o efekcie synergicznym w dziedzinie projektowania i produkcji przyjaznych dla środowiska samochodów małolitrażowych, co jest ostatnio trendem numer jeden w świecie motoryzacji.

Volkswagen w poniedziałek sfinalizował pierwszy etap przejęcia marki Porsche za 3.9 miliarda euro.

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane