• rozwiń
  • WIG20 2158.38 +0.17%
  • WIG30 2444.31 +0.18%
  • WIG 56915.51 +0.24%
  • sWIG80 11469.83 +0.16%
  • mWIG40 3638.01 +0.47%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:13

Dostosuj

SocGen: Kerviel nie musi płacić całej sumy

To wydawało się oczywiste, ale teraz potwierdził to sam bank Societe Generale: skazany na zapłacenie rekordowej sumy 5 miliardów euro były makler nie musi spłacić całości. Wystarczy, że trochę...

- To nie ulega wątpliwości, że nie sposób żądać takiej sumy od pojedynczej osoby - stwierdziła rzeczniczka banku Caroline Guillaumin na antenie radia France Info.

Jak dodała, bank chce znaleźć takie rozwiązanie, które będzie do przyjęcia dla jego akcjonariuszy, ale również bierze pod uwagę sytuację skazanego. - Nie możemy udawać, że Jérôme Kerviel jest zadłużony na 177 tysięcy lat. Jesteśmy odpowiedzialnym bankiem - stwierdziła.

Sam były makler przygotowuje się już do procesu apelacyjnego. Wcześniej w środę na antenie radia Europe 1 powiedział, że zaczyna dochodzić do siebie, ale jestem ż zdruzgotany ciężarem kary. - Mam poczucie, że ktoś chciał, abym zapłacił za wszystkich i uratował (od odpowiedzialności) Societe Generale - stwierdził.

Tymczasem mnożą się głosy krytyki wobec decyzji sądu. - Société Générale jest przedstawiane jako ofiara, tymczasem odpowiedzialność była po obu stronach - powiedziała rzeczniczka francuskiego stowarzyszenia drobnych inwestorów telewizji France 2.

Bank Societe Generale ujawnił w 2008 roku straty w wysokości niespełna 5 miliardów euro. Jak ustalono, doprowadziły do nich nielegalne operacje dokonywane przez jednego z maklerów - Jérôme Kerviela. Specjalna komisja w Societe Generale wykazała, że zwierzchnicy Kerviela nie dopełnili obowiązków dotyczących kontroli prowadzonych przez niego transakcji. Według raportu komisji SocGen nie zareagował na 74 ostrzeżenia wysłane po niedozwolonych operacjach maklera.

Mimo to przed sądem stanął tylko Kerviel. We wtorek sędziowie uznali, że jest on winny spowodowania strat banku SocGen. Skazano go na więzienie do pięciu lat i pokrycie astronomicznych strat banku.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane