• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Sobolewski: Zmiany w OFE nie zmarginalizują GPW

Giełda w 2013 roku: Mogliśmy zainwestować tysiąc i zarobić miliardy dolarów Odtwórz: Giełda w 2013 roku: Mogliśmy zainwestować tysiąc i zarobić miliardy dolarów
Giełda w 2013 roku: Mogliśmy zainwestować tysiąc i zarobić miliardy dolarów "Źródło: Reuters"

- Zmiany w OFE nie są dobre, ale nie należy się spodziewać marginalizacji giełdy w Warszawie - twierdzi Ludwik Sobolewski, były prezes Giełdy Papierów Wartościowych. - OFE są problemem, ale nie ma powodu, aby dramatyzować - ocenia w rozmowie z TVN24 BiŚ.

Ludwik Sobolewski spokojny o przyszłość warszawskiej giełdy. Były prezes GPW w Warszawie uważa, że nie należy spodziewać się marginalizacji stołecznego parkietu w kontekście zmian w ustawie o OFE, choć zmiany te ocenia negatywnie.

Zmiany w OFE to problem

- Ta zmiana nie jest dobra z każdego punktu widzenia. To nie jest reforma, ale ostre cięcie. Jednak nawet taki krok nie jest w stanie zepchnąć Giełdy Papierów Wartościowych do kategorii średniaków - twierdzi Ludwik Sobolewski, który obecnie jest prezesem giełdy w Bukareszcie.

Zdaniem Sobolewskiego warszawski parkiet powinien szukać możliwości rozwoju w innych miejscach. - Kilka lat temu OFE nie były tak potężną siłą na rynku papierów wartościowych. OFE są problemem, ale nie ma powodu, aby dramatyzować. Trzeba szukać możliwości rozwoju gdzie indziej - ocenia Sobolewski.

Złe wiadomości dla giełdy

Uchwalona przez Sejm i podpisana przez prezydenta ustawa zmieniająca system emerytalny przewiduje, że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość do ZUS. Jeżeli od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku sami nie wybiorą OFE, to ich składki będą ewidencjonowane wyłącznie na subkoncie w ZUS. Ekonomiści uważają, że jeżeli większość oszczędzających wybierze lub trafi do ZUS, to niekorzystnie wpłynie to na warszawski parkiet.

Po zmianach z OFE do ZUS mają być przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.

Dopasowanie struktury aktywów OFE do nowych, wskazanych w ustawie limitów może też jednak sprawić, że OFE będą wyprzedawać akcje, a to oznacza nadmierną podaż i przecenę tychże akcji. Efektem tego może być spadek wyceny portfeli a w konsekwencji niezadowolenie oszczędzających, którzy mogą wycofywać pieniądze z giełdy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane