• rozwiń

Smutny koniec legendy motoryzacji

Smutny koniec legendy motoryzacji
Foto: Wikipedia Foto: Jedna z ikon Pontiaca, model Trans Am z 1972 roku

Smutny koniec jednej z amerykańskich legend motoryzacji. Niegdyś bardzo popularna marka Pontiac w niedzielę oficjalnie zakończyła swoje istnienie. Ostatniego pontiaca wyprodukowano w maju 2010 roku, a pierwszego 84 lata wcześniej.

Koncern General Motors (GM) postanowił "uśmiercić" niedochodową markę już w zeszłym roku. Jednak dopiero w poniedziałek wygasają wszystkie umowy GM z dealerami tych samochodów i pontiaci nie będą dłużej sprzedawane. Dealerzy GM w dalszym ciągu będą świadczyć usługi serwisowe samochodów tej marki i honorować gwarancje.

Blask i upadek

GM zdecydował się na likwidację pontiaca, gdy w zeszłym roku zmuszony był ogłosić niewypłacalność. Sprzedaż samochodów tej marki spadała zresztą od lat, co - zdaniem obserwatorów branży samochodowej - spowodowane było zarówno złą strategią firmy, jak i zmianą gustów kierowców.

Nie bez znaczenia były też skokowe podwyżki cen benzyny w latach 70., które wielu Amerykanów skłoniły do zainteresowania się mniejszymi, oszczędniejszymi samochodami, oferowanymi zwłaszcza przez Japończyków.

Szczyt popularności pontiaca przypadł w 1968 roku, gdy sprzedano prawie milion samochodów tej marki. W 2008 roku (poprzedzającym zapowiedź likwidacji) sprzedaż wyniosła już tylko 267 tys.

mk/mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane