• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Temat: OFE

Smutny dzień dla przyszłych emerytów? "Zobaczą na koncie zero złotych"

Stefaniak: w takich sprawach powinna wypowiadać się minister Czerwińska Odtwórz: Stefaniak: w takich sprawach powinna wypowiadać się minister Czerwińska
Stefaniak: w takich sprawach powinna wypowiadać się minister Czerwińska "Źródło: tvn24"

- To bardzo smutny dzień dla mnie jako przyszłej emerytki - tak Agnieszka Nogajczyk-Simeonow z PTE Allianz skomentowała decyzję prezydenta o podpisaniu ustawy o OFE, a potem skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego. - Wszystko wskazuje na to, że aktywa OFE zmaleją o ponad 50 proc. - wyjaśniła.

Nie milkną komentarze ekspertów po decyzji Bronisława Komorowskiego ws. losów ustawy o OFE. Według Agnieszki Nogajczyk-Simeonow z PTE Allianz, "wszystko wskazuje na to, że ustawa wejdzie w życie 31 stycznia bądź wcześniej". - To oznacza, że 3 lutego OFE będą musiały przekazać obligacje, które zostaną umorzone i przekazane do ZUS - powiedziała w piątek na antenie biznesowej TVN24. Tym samym, jak tłumaczyła, "nasze oszczędności zmaleją o 51,5 proc.". Taką część w portfelu OFE stanowią obligacje państwowe.

Zdaniem prezes Nogajczyk-Simeonow zmiany w OFE spowodują, że "wszystko będzie przesunięte przez ZUS na bieżące wydatki, a na naszym koncie emerytalnym będzie zero złotych". - Zostaną tylko zapisy na subkoncie ZUS - zaznaczyła.

Decyzja słuszna, choć...

Z kolei Ignacy Morawski, główny ekonomista FM Bank PBP, uważa, że decyzje prezydenta ws. ustawy o OFE "nie będą miały wpływu na wysokość emerytur, ale na tempo rozwoju rynku finansowego". - Mniej pieniędzy trafi na rynek finansowy - podsumował.

Zdaniem Ryszarda Petru, przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich, prezydent ma wątpliwości do "większości zasadniczych elementów ustawy". Petru skrytykował jednak decyzję o skierowaniu ustawy do Trybunału po jej podpisaniu. "Przy takich wątpliwościach powinno się najpierw skierować do TK" - napisał na Twitterze.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane