• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

SMS-y gwarantowały udział w loterii, ale nie wygraną. Kara UOKiK-u słuszna

SMS-y gwarantowały udział w loterii, ale nie wygraną. Kara UOKiK-u słuszna
Foto: sxc.hu Foto: Sąd podtrzymał decyzję UOKiK

Informowanie konsumentów o tym, że po wysłaniu SMS-a otrzymają nagrodę, podczas gdy w rzeczywistości gwarantowany jest tylko udział w jej losowaniu, to praktyka niezgodna z prawem - ocenił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Decyzję UOKiK potwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie. Dotyczy ona loterii BMW od Orange Druga Edycja.

Urząd informuje, że konsumenci otrzymywali SMS-y następującej treści: "Dział Nagród prosi o nadanie potwierdzenia. Dotyczy odbioru nagrody. Proszę wysłać BMW na 7400 (4,88zl). Serdecznie gratulujemy".

Wiadomości wysyłała spółka Internetq Polska w celu zachęcenia konsumentów do udziału w loterii BMW od Orange Druga Edycja - podkreśla UOKiK.

Niezgodne z prawem

Urząd przypomina, że w grudniu 2011 roku wydał decyzję stwierdzającą, że "praktyki te były niezgodne z prawem, ponieważ wprowadzały w błąd".

"Zdaniem Urzędu spółka sugerowała, że konsumenci uzyskali nagrodę i muszą tylko odesłać wiadomość. W rzeczywistości gwarantowało to jedynie udział w losowaniu samochodu. Wywoływanie wrażenia, że konsument już uzyskał nagrodę lub uzyska ją po wykonaniu określonej czynności, np. po wysłaniu SMS-a, podczas gdy w rzeczywistości odbywa się to na innych zasadach, jest uznawane za niezgodną z prawem nieuczciwą agresywną praktykę rynkową" - zaznacza UOKiK.

I dodaje, że sąd podtrzymał także karę pieniężną w wysokości 338 572 zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane