• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

SMS-y charytatywne bez VAT już w maju

SMS-y charytatywne bez VAT już w maju
Foto: sxc.hu Foto: Charytatywne SMS-y będą bez VAT

Jeszcze w maju Ministerstwo Finansów planuje wydanie rozporządzenia zwalniającego z VAT charytatywne SMS-y. Resort chce, by zwolnienie objęło także dobroczynne połączenia telefoniczne, ale nie obejmie telefonów na kartę.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział PAP, że zgodnie z najnowszą wersją projektu rozporządzenia, warunkiem zwolnienia z VAT dobroczynnych SMS-ów i połączeń telefonicznych będzie m.in. prowadzenie akcji charytatywnej w ramach tzw. zbiórki publicznej.

Dodał, że resort zrezygnował natomiast z zapisu, zgodnie z którym ze zwolnienia miałyby korzystać tylko SMS-y wysyłane na "cel charytatywny" - nie ma bowiem definicji takiego celu.

- Istotnym elementem gromadzenia środków przez organizacje charytatywne jest ustawa o zbiórkach publicznych i ustawa o pożytku publicznym. Dlatego przyjęliśmy, że akcja ma mieć charakter zbiórki publicznej, a organizacje otrzymujące pieniądze powinny mieć status organizacji pożytku publicznego - wyjaśnił Grabowski.

Pre-paid z VAT

Zastrzegł, że zwolnienie nie obejmie

SMS-ów i połączeń realizowanych z telefonów na kartę, czyli tzw. pre-paidów, gdyż jest to niemożliwie z punktu widzenia technicznego.

45 dni dla operatora

Ministerstwo utrzymało także swoją wcześniejszą propozycję, która nakłada na operatorów telefonicznych obowiązek przekazania pieniędzy organizacjom dobroczynnym w ciągu 45 dni. Będzie jednak chodzić o kwoty "otrzymane" przez te firmy i udokumentowane fakturami, a nie należne za wykonaną usługę.

- Wycofaliśmy się także z warunku, zgodnie z którym operator nie mógłby pobierać wynagrodzenia za tego typu usługi. Takie rozwiązanie spotkało się z krytyką. Zarzucano nam, że zawężamy dostęp do SMS-ów nie objętych VAT. Jeżeli w umowie między firmą telekomunikacyjną a organizacją pożytku publicznego strony stwierdzą, że firma może pobierać wynagrodzenie, to uwzględnimy to - powiedział wiceminister. Zaznaczył, że wynagrodzenie operatora będzie podlegać VAT.

Strata dla budżetu

Rozporządzenie, które resort planuje

wydać w tym miesiącu, ma wejść w życie 60 dni po publikacji. MF szacuje, że spowoduje ujemne skutki dla budżetu państwa w wysokości ok. 10-12 mln zł rocznie.

Walka od lat 

W lutym premier Donald Tusk poinformował, że MF przygotowało projekt rozporządzenia, dzięki któremu osoby wysyłające dobroczynne SMS-y nie będą musiały płacić od nich VAT-u. Wyjaśnił, że termin wejścia w życie rozporządzenia będzie zależał głównie od ustaleń między organizacjami pozarządowym i operatorami, którzy będą musieli przygotować się do zmiany przepisów.

Charytatywne SMS-y są jedną z form zbierania pieniędzy przez organizacje dobroczynne. Zawierają one umowy z operatorami, którzy udostępniają im specjalny numer telefoniczny. Opłaty za SMS-y wysyłane na ten numer operator przekazuje na rzecz organizacji. Są one jednak pomniejszone o 22-proc. podatek zawarty w cenie każdego SMS-a, który operatorzy odprowadzają do urzędu skarbowego.

Od dawna fundacje walczą o zdjęcie VAT z tej formy darowizn. Przepisy podatkowe nie pozwalają im jednak występować w sprawach związanych z podatkiem VAT, który fiskus pobiera od charytatywnych SMS-ów.

mtom/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane