• rozwiń
  • WIG20 2160.10 +0.19%
  • WIG30 2447.86 +0.24%
  • WIG 57049.87 +0.27%
  • sWIG80 11474.74 -0.13%
  • mWIG40 3651.40 +0.18%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:35

Dostosuj

Smok rośnie coraz szybciej

- Wzrost produktu krajowego brutto Chin wyniósł w drugim kwartale 7,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku - podało chińskie Narodowe Biuro Statystyczne w Pekinie. Analitycy już od dawna mówią, że Chiny prawdopodobnie staną się pierwszym głównym krajem świata, jaki przezwycięży obecny kryzys gospodarczy.

Dynamika wzrostu chińskiej gospodarki w drugim kwartale była większa niż kwartał wcześniej aż o 1,8 punktu procentowego. Była też nieco wyższa, niż mówiły prognozy. Władze w Pekinie oczekują, iż w skali całego 2009 roku wzrost PKB Chin wyniesie nawet osiem procent.

Dzięki instrumentom zachęcającym do wydawania pieniędzy (...) mocno wzrosła również konsumpcja. Te czynniki w dużym stopniu zrekompensowały spadek popytu zagranicznego.

Zhuang Jian, Asian Development Bank

Klucz do sukcesu

Eksperci tłumaczą wzrost tym, że Pekinowi udaje się zrównoważyć spadki eksportu poprzez ożywienie popytu wewnętrznego. Służy temu wart 585 mld dol. pakiet stymulacyjny. Dzięki niemu w Chinach w górę idą akcje kredytowa i inwestycje - zagraniczne oraz krajowe, dotowane przez rząd. Część analityków ostrzega jednak, że fundamenty odbicia w gospodarce Chin wciąż są kruche, a wzrost w drugim kwartale wciąż jest niższy niż wyniki Chin z ostatnich lat.

- Wpływ na wzrost miały przede wszystkim inwestycje pochodzące z rządowego programu stymulacyjnego. Dzięki instrumentom zachęcającym do wydawania pieniędzy przez ludność w tym okresie mocno wzrosła również konsumpcja. Te czynniki w dużym stopniu zrekompensowały spadek popytu zagranicznego - mówi Zhuang Jian z Asian Development Bank.

mkg//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane