• rozwiń

Smok pierwszy wyjdzie na prostą

Smok pierwszy wyjdzie na prostą
Foto: sxc.hu Foto: Dobre prognozy dla chińskiej gospodarki

Zabiegi chińskiego rządu dla pobudzenia gospodarki już niedługo przyniosą efekty, a Państwo Środka jako pierwsza duża gospodarka wyjdzie z kryzysu - twierdzą analitycy ankietowani przez agencję Bloomberga.

Zdaniem ekspertów chińska gospodarka, trzecia największa na świecie, która w ostatnich miesiącach straciła 20 mln miejsc pracy, już w II kwartale tego roku będzie rozwijać się szybciej niż w I.

Chińskie kredyty ruszyły

Według ankiety przeprowadzonej przez agencję wśród ekonomistów, PKB Chin wzrośnie w I kwartale o 6,3 proc., a w drugim już o 6,6 proc. Ten nagły optymizm pojawił się po publikacji danych o nowo udzielonych kredytach, które w styczniu sięgnęły rekordowej sumy 237 miliardów dolarów.

- Tylko w Chinach mogliśmy zaobserwować wzrost wartości udzielonych kredytów, To daje podstawy, by sądzić, że jako pierwsza gospodarka otrząśnie się z marazmu - mówi Lu Ting, ekonomista banku Merrill Lynch.

Chiny przeznaczyły 1,2 bln juanów na plan stymulacyjny dla gospodarki, w tym na wsparcie rynku kredytowego - i okazały się bodaj jedynym krajem, w którym to wsparcie zadziałało. Ekonomiści podkreślają, że zadłużenie sektora publicznego stanowi tylko 17 proc. PKB - więc miejsca na zwiększanie zadłużenia i stymulowanie gospodarki jest dosyć.

Stąd np. pomysł sfinansowania przez państwo budowy domów kwotą 3,5 mld juanów nie wydaje się być niczym niezwykłym.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane