• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Smok na wspomaganiu mocno się trzyma

Smok na wspomaganiu mocno się trzyma
Foto: TVN24 Foto: Z kwartału na kwartał coraz więksi

- Chińska gospodarka urosła w III kwartale zgodnie z oczekiwaniami o 8,9 proc. rok do roku - podał urząd statystyczny w Pekinie. Zdaniem ekonomistów jest już niemal pewne, że w skali całego roku chiński PKB wzrośnie o 8 proc., co władze w Pekinie obrały sobie za cel.

Dane makroekonomiczne za III kwartał pokazują, że tempo wzrostu chińskiej gospodarki wyraźnie przyspiesza. W I kwartale PKB powiększył się bowiem tylko o 6,1 proc., najmniej od dekady, a w II o 7,9 proc. W rezultacie, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy wzrost gospodarczy sięgnął 7,7 proc.

Imperium Środka...

Jak wskazuje agencja Reutera, rola Chin w światowej gospodarce w związku z kryzysem zdecydowanie wzrosła. USA oraz Europa wychodzą z recesji bardzo wolno i nie jest wykluczone, że powrót do tempa wzrostu sprzed kryzysu zajmie im wiele lat.

W tej sytuacji światowa gospodarka będzie musiała w większym stopniu opierać się na konsumpcji w Chinach, która rośnie w szybkim tempie. Sprzedaż detaliczna w ciągu roku do końca września zwiększyła się tam o 15,5 proc. w porównaniu z poprzednimi 12 miesiącami. Poza tym, największe gospodarki coraz bardziej zadłużają się w Kraju Środka.

... czy depresja posterydowa?

Jednak ekonomiści zauważają, że spektakularne ożywienie w największej wschodzącej gospodarce świata to przede wszystkim skutek działań Pekinu, który załamanie w eksporcie zrekompensował pakietem stymulacyjnym o wartości 4 bln juanów (około 585 mld dolarów), przeznaczonym głównie na inwestycje infrastrukturalne.

Chińska gospodarka będzie się szybko rozwijała jeszcze przez pół roku, może rok. Pytanie jednak, co się stanie za półtora roku, co wówczas będzie motorem wzrostu?

ekonomista o chinach

Zbyt duża zależność wzrostu gospodarczego od rządowych inwestycji wielu ekonomistów jednak niepokoi. - Chińska gospodarka będzie się szybko rozwijała jeszcze przez pół roku, może rok. Pytanie jednak, co się stanie za półtora roku, co wówczas będzie motorem wzrostu? - zastanawia się Stephen Green, ekonomista z banku Standard Chartered.

- Dostrzegam ryzyko, że chińskie władze nie będą chciały albo nie będą potrafiły agresywnie zaostrzyć polityki fiskalnej i pieniężnej, co może poskutkować bańką na rynkach finansowych - dodaje Sun Mingchun, główny ekonomista ds. Chin w banku Nomura.

mkg ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane