• rozwiń

Śmierć i wypadek czyhają na nas w pracy

Śmierć i wypadek czyhają na nas w pracy
Foto: TVN24 Foto: Coraz więcej wypadków przy pracy

Liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy w I kwartale tego roku wzrosła o prawie 2/3 - podał Główny Urząd Statystyczny. Wypadków śmiertelnych było aż 87 proc. więcej.

Z danych GUS wynika, że w I kwartale 2010 roku odnotowano 18 139 wypadków przy pracy, co oznacza wzrost o 59,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Wypadków śmiertelnych w tym czasie było 86, co oznacza wzrost o 87 proc. Co ciekawe, pracownicy obsługi biurowej ulegali wypadkom częściej niż... robotnicy budowlani.

W ponad połowie wypadków przyczyną było nieprawidłowe zachowanie się pracownika.

Wypadkowe statystyki

Jak podaje GUS, 5303 wypadki (29,2 proc.) dotyczyły osób, które na swoim stanowisku pracy przepracowały rok lub mniej. W kategorii wieku poszkodowanych najgorzej wypadły osoby między 30. a 39. rokiem życia, które uległy 4814 wypadkom. Niewiele mniej poszkodowanych miało 40–49 lat.

Łączna liczba dni niezdolności do pracy, wywołanych wypadkami, wyniosła 505 tysięcy (wzrost o 54,9 proc.). Na jednego poszkodowanego przypadło 28 dni niezdolności do pracy (rok wcześniej – 28,8 proc.).

Najwięcej wypadków miało miejsce w województwie dolnośląskim – 2,19 na 1000 pracujących (bez gospodarstw indywidualnych w rolnictwie). Kolejne w statystykach są województwa wielkopolskie (1,84) i śląskie (1,82). Najbezpieczniej pracowało się w województwach podkarpackim (1,15) i lubelskim (1,18). Średnia dla Polski to 1,55.

Pocieszające jest jedynie to, że zmalała wypadkowość w rolnictwie – z 4958 zdarzeń rok temu do 4477 wypadków w pierwszym kwartale 2010 roku. Pamiętajmy jednak o śnieżnej zimie w pierwszym kwartale tego roku. Mniej było również wypadków przy pracy wśród prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących.

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane