• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Smartfon Google'a ma stworzyć mapę 3D naszego świata

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Google zaprezentował prototyp smartfona, który pozwala na tworzenie map 3D otoczenia użytkownika. Technologia ma być wykorzystywana m.in. do tworzenia trójwymiarowych map budynków. Może pomóc też osobom niewidomym.

W ramach Projektu Tango Google stworzył prototyp smartfona, który będzie w stanie dowiedzieć się wszystkiego o pomieszczeniach, w których przebywamy. Nie będziemy musieli mu nawet wydawać poleceń, aby aparat skanował otaczającą nas rzeczywistość i budował w swojej pamięci trójwymiarowe mapy.

Zrozumienie przestrzeni

Nad projektem pracuje specjalny zespół, który był jedną z niewielu części Motoroli, które nie zostały sprzedane chińskiemu Lenovo. - Celem projektu jest danie urządzeniom mobilnym możliwości zrozumienia przestrzeni i ruchu na ludzką skalę - mówi Johnny Lee, lider projektu.

Jak to działa?

Smartfon z każdym krokiem użytkownika będzie skanował otoczenie i w czasie rzeczywistym aktualizował tworzone przez siebie mapy. Jego twórcy przekonują, że supernowoczesny telefon może być wykorzystany m.in. do tworzenia zaawansowanych map budynków, a właściwie wszystkich miejsc, w których przebywamy. Zatem sprzęt dowie się wszystkiego np. o wymiarach i kształcie naszego salonu, czy sypialni. Ma to ułatwić użytkownikom nawigację, czy sterowanie mobilnymi urządzeniami, których jest coraz więcej w naszym, także codziennym otoczeniu.

Nowy aparat może także pomóc osobom niewidomym lub niedowidzącym w lepszym, samodzielnym przemieszczaniu się. Możliwości telefonu mogą być też zastosowane w tworzeniu nietypowych przestrzeni i wnętrz do gier komputerowych.

Ulepszają rzeczywistość?

Google na razie stworzył 200 prototypowych urządzeń. Rozda je deweloperom, którzy mają pomoc tworzyć narzędzia do mapowania i testować smartfony. Wysyłka nowych modeli ma nastąpić 14 marca.

Technologiczny gigant zaprezentował już Google Glass, które mają trafić do masowej sprzedaży jeszcze w tym roku. Firma zapowiedziała też, że pracuje nad "inteligentnymi soczewkami kontaktowymi", które będą mierzyć poziom glukozy z łzy w oku - co ułatwi życie cukrzykom.

Co w Barcelonie?

W poniedziałek rusza Światowy Kongres Technologii Mobilnych (WMC 2014) w Barcelonie. Najbardziej oczekiwaną premierą na imprezie jest nowy flagowy smartfon Samsunga - Galaxy S5. Urządzenie według internetowych doniesień ma mieć 5,2 calowy ekran 2K o rozdzielczości 1440 na 2560 pikseli. Wewnątrz ukryty mocny 64-bitowy procesor, 4 GB RAM-u i aparat fotograficzny z 20-megapikselową matrycą. Całością najpewniej będzie sterował system Android 4,4 KitKat.

Najnowszy produkt Samsunga ma trafić do sklepów na przełomie marca i kwietnia tego roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane