• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Słynny bank szykuje się do obrony

Słynny bank szykuje się do obrony
Foto: PAP Foto: Nowojorska siedziba Goldman Sachs

- Światowej renomy bank inwestycyjny Goldman Sachs przygotowuje obronę przed oskarżeniami, według których świadomie oszukiwał klientów spekulując bezwartościowymi tytułami hipotecznymi - podał dziennik "Washington Post". Szefowie banku będą udowadniać, że nie wiedzieli, że oparte na kredytach papiery, które sprzedawali, są wysokiego ryzyka.

Na podstawie stenogramów i nagrań dyskusji między członkami kierownictwa banku Goldman Sachs stara się udowodnić, że byli oni przekonani, iż rynek hipoteczny nadal będzie znakomicie prosperował.

Dziennik, który uzyskał wgląd w wewnętrzny, 11-stronicowy dokument przygotowany przez prezesów firmy pisze, że "hierarchowie Goldmana Sachsa" argumentują, iż nie mogli z góry wiedzieć, czy ceny mieszkań i domów będą szły w górę, czy spadały i nie kierowali się złą wolą przy sprzedaży papierów mających pokrycie w kredytach.
Pismo zostanie przedstawione we wtorek Stałej Podkomisji Śledczej Senatu USA.

Wiedzieli i nic nie zrobili?

W ciągu ostatnich dwóch lat narastała powszechna krytyka pod adresem Goldmana Sachsa. Oparta jest na przekonaniu, że firma bardzo wcześnie dostrzegła zagrożenia związane z hipotekami wysokiego ryzyka, ale nie ostrzegając o tym klientów skutecznie zachęcała ich do inwestowania w ryzykowne tytuły hipoteczne.

Komisja Kontroli Giełdy Papierów Wartościowych (SEC) wszczęła w ubiegłym tygodniu sprawę przeciwko Goldmanowi Sachsowi. SEC twierdzi, że bank oszukał klientów, sprzedając im tytuły hipoteczne, o których świetnie wiedział, że są to tytuły wysokiego ryzyka, które okażą się bez pokrycia.

Eksplozja "hipotecznej bańki mydlanej" w 2007 roku spowodowała niewypłacalność milionów kredytobiorców i spadek cen nieruchomości wielokrotnie zawyżonych w stosunku do rzeczywistej rynkowej wyceny. Spowodowało to, że wystawiane przez banki papiery mające zabezpieczenie w tych kredytach stały się bezwartościowe, co z kolei wywołało w najgorszy od ponad 70 lat kryzys finansowy.

mkg/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane