• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Słowacy coraz bardziej chcą euro"

"Słowacy coraz bardziej chcą euro"
Foto: TVN24 Foto: Słowacja

Im bliższej jesteśmy przyjęcia euro-waluty, tym większe zadowolenie naszych obywateli - powiedział w TVN24 ambasador Słowacji Frantisek Ruzicka. - Partie polityczne prowadziły oczywiście dyskusje, ale zgodnie opowiedziały się za przyjęciem europejskiej waluty. Stosunek do euro nie zmieniał się wraz ze zmianą rządu - dodał Ruzicka.

- To poważna decyzja polityczno gospodarcza. Jesteśmy gotowi dzielić się z naszymi sąsiadami doświadczeniami związanymi z wprowadzeniem euro - zadeklarował w TVN24 słowacki ambasador, odnosząc się do zapowiedzianego na 1 stycznia 2009 roku wejścia Bratysławy do strefy euro.

Ochronić konsumenta

- Coraz więcej obywateli chce euro. Słowacy są nastawieni entuzjastycznie - przekonywał Ruzicka i przedstawił wyniki najnowszego sondażu, z którego wynika, że ponad 24 proc. naszych południowych sąsiadów chce zmiany waluty. - 40 proc. uważa, że po 1 stycznia nic się nie zmieni, ok. 30 proc. wciąż nie ma wyrobionego zdania - wyjaśnił ambasador. - Myślę, że liczba entuzjastów euro-waluty będzie wzrastać - dodał.

Do wzrostu zadowolenia z pewnością może przyczynić się wprowadzana przez rząd ustawa chroniąca konsumenta. - Nakłada ona na sprzedawcę umieszczanie w widocznym miejscu kursu euro, a także podawanie ceny w koronach przez 18 miesięcy po wprowadzeniu waluty. To sprawi, że sprzedawcy nie będą mogli manipulować cenami - powiedział ambasador.

Polscy turyści mile widziani

Na koniec gość TVN 24 odniósł się do obaw polskich turystów, szturmujących zimą słowackie szlaki narciarskie. Wprowadzenie euro sprawi, że karnety na wyciągi i tamtejsze piwo z pewnością podrożeją. - Bardzo się cieszę, że polscy turyści tak często odwiedzają Słowację. Wierzę, że to nie ceny będą rosły, tylko jakość naszych usług - stwierdził.

eq//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane