• rozwiń

Temat: Ukraina

Słowacja umożliwi Ukrainie import gazu. Jeśli będzie to opłacalne

Słowacja umożliwi Ukrainie import gazu. Jeśli będzie to opłacalne
Foto: TVN 24 Foto: Gazociąg Jamał-Europa liczy ponad 4 tys kilometrów

Premier Sowacji Robert Fico zapowiedział, że jego kraj chce wydać 21 mln euro na pomoc Ukrainie. Chodzi o rozbudowę gazociągu do Kijowa, a tym samym większe uniezależnienie Ukrainy od gazu z Rosji. Inwestorem byłaby publiczno-prywatna firma Eustream. Nie wiadomo jednak, czy inwestycja byłaby w ogóle opłacalna dla Eurstreamu.

Zdaniem Fico pieniądze zostaną zainwestowane w budowę tzw. stacji pomiarowej. Z jej pomocą Słowacja będzie w stanie dostarczać gaz z zachodu na wschód oraz zmniejszyć zależność Kijowa od Moskwy. - Jesteśmy gotowi, aby pomóc Ukrainie w ten sposób - podkreślił premier - cytowany przez internetowe wydanie gazety "Hospodárske Noviny".

Mniejsza zależność

Jedna stacja pomiarowa na granicy ukraińsko-słowackiej już funkcjonuje, jednak kontroluje ją rosyjski Gazprom. Bez jego zgody dostarczanie gazu z zachodu na wschód nie jest możliwe.

Jeśli Eustream zgodzi się na tzw. odwrócony przepływ gazu dla Ukrainy, będzie mógł w nadchodzącym sezonie zimowym liczyć na obrót rzędu 3 mld metrów sześć. Oczekuje się, że w przyszłości wzrośnie ona do 10 mld metrów sześć., co stanowi jedną trzecią tego, co Ukraina importuje rocznie z Rosji.

Premier Fico podkreślił, że pojawia się jednak pytanie, czy inwestycja jest w ogóle opłacalna dla Eurstreamu? Jego zdaniem Ukraina obecnie nie gwarantuje tego, że będzie pobierać słowacki gaz i płacić za transport. Negocjacje w tej sprawie trwają. Być może do budowy dołoży się Unia Europejska. Wszystko dlatego, że Brukseli zależy na osłabieniu wpływu Moskwy na Ukrainę.

Gazprom liczy jednak na bliższą współpracę gazową z Niemcami.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane