• rozwiń
  • WIG20 2331.08 +0.99%
  • WIG30 2676.59 +1.15%
  • WIG 60003.90 +0.96%
  • sWIG80 11629.93 +0.12%
  • mWIG40 4044.39 +1.18%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ślimak też ryba

Ślimak też ryba
Foto: sxc.hu Foto: Tożsamość ślimaka

Na każdego znajdzie się paragraf. Wystarczy choćby zmienić mu kategorię. Dzięki lobbingowi Francji, Bruksela dokonała rewolucji w zoologicznej klasyfikacji: ślimak od lutego stał się rybą śródlądową. I choć podnoszą się głosy, że to kolejny euro-absurd, to eksperci tłumaczą, że dla francuskiego rolnictwa ma to ogromne znaczenie.

Nie mięczak, lecz ryba. Pospolity ślimak winniczek na wniosek Francuzów został zaliczony przez Komisję Europejską do kategorii ryb śródlądowych. I choć polscy zbieracze ślimaków, naukowcy i nauczyciele są zdziwieni, to dr Maciej Jabłoński, prawnik i specjalista w dziedzinie prawa rolnego i prawa ochrony środowiska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego tłumaczy, że takie postępowanie ma swoją logikę. - Chodzi o to, żeby hodowla ślimaków była dotowana w taki sposób, jak dotowane jest rybołówstwo - mówi PAP dr Jabłoński.

Zaznacza też, że naszym ślimakom winniczkom, które są pod ochroną, nic nie grozi. - Ponieważ jest to decyzja Komisji Europejskiej, a nie np. rozporządzenie Rady Unii Europejskiej, to w każdym kraju członkowskim UE o szczegółach zbierania winniczków decyduje prawo krajowe. Dla nas decyzja ta oznacza tylko tyle, że możemy z funduszy unijnych, wydawanych w ramach naszych programów operacyjnych, część pieniędzy przeznaczonych na rybołówstwo przenieść na hodowlę i zbieranie ślimaków - tłumaczy Jabłoński.

Warto przypomnieć, że brukselska klasyfikacja nie po raz pierwszy kłóci się z poglądami biologów: w myśl unijnego prawa marchewka jest owocem. Powodem były zabiegi Hiszpanii, gdzie popularny jest marchewkowy dżem. A unijny dżem może być wytwarzany wyłącznie z owoców...

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane