• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Śledztwo w sprawie KWK Kazimierz-Juliusz. Zarzuty niegospodarności

Śledztwo w sprawie KWK Kazimierz-Juliusz. Zarzuty niegospodarności
Foto: Wikimedia (CC BY-SA 2.0)/ Monisiolek Foto: KWK Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu z zarzutami niegospodarności

Prokuratura Okręgowa w Katowicach wszczęła śledztwo w sprawie niegospodarności w KWK Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu - poinformowała w piątek rzeczniczka prokuratury Marta Zawada-Dybek.

Śledztwo, jak poinformowała Zawada-Dybek, dotyczy niegospodarności przy zawieraniu umów w latach 2013–2014 przez zarząd kopalni na dostawy strzemion do obudów górniczych, pojemników na wodę do zapór pyłowych i silników hydraulicznych. Dodała, że śledztwo zostało wszczęte w oparciu o zawiadomienie o przestępstwie złożone w dniu 24 października w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach przez Katowicki Holding Węglowy. - Zawiadamiający wskazali, iż na skutek opisanych powyżej umów powstała szkoda majątkowa w kwocie 577 tys. zł - poinformowała Zawada-Dybek.

Nieprawdziwe informacje

Rzeczniczka prokuratury dodała, że wyjaśniane będą również inne okoliczności zawarte w złożonym przez KHW zawiadomieniu. Poinformowała, że "podniesiono" w nim też, iż zarząd kopalni "nie złożył wniosku o ogłoszenie upadłości spółki, pomimo że w czerwcu 2014 roku były podstawy do wystąpienia z takim wnioskiem" jak również, że "przedstawiał właścicielowi, tj. Katowickiemu Holdingowi Węglowemu nieprawdziwe dane finansowe dot. sytuacji ekonomicznej spółki w latach 2012–2014".

W czwartek KHW podpisał ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń (SRK) umowę sprzedaży przeznaczonej do likwidacji sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz (kopalnia była spółką zależną KHW).

Kopalnia, która jest ostatnią czynną kopalnią węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim, została sprzedana, jak tłumaczył w czwartek prezes KHW, za symboliczną złotówkę, a pracownicy tego zakładu zostali przejęci przez Holding. Transakcja była możliwa dzięki zakończonym pracom legislacyjnym.

Chodzi o zmianę ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, co umożliwiło przejęcie kopalni przez SRK i w konsekwencji pokrycie przez budżet państwa jej zobowiązań w wysokości ok. 120 mln zł i kosztów likwidacji, szacowanych na 160 mln zł - w sumie 280 mln zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane