• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Śledź w tropikach

Śledź w tropikach
Foto: sxc.hu Foto: Egzotyka przyciąga Polaków. Również w Boże Narodzenie

Kryzys finansowy nie straszny Polakom, szczególnie w Święta Bożego Narodzenia. Jak donosi "Rzeczpospolita", liczba grudniowych wycieczek zagranicznych może osiągnąć nawet 220 tysięcy! Jak szacuje Instytut Turystyki, to o około 10 procent więcej niż przed rokiem. Polacy szczególnie upodobali sobie Kubę i Meksyk.

Niektórzy touroperatorzy spodziewają się wręcz rekordowej sprzedaży wycieczek. – Szacujemy, że w stosunku do ubiegłego roku wzrost sięga nawet 70 proc. – mówi optymistycznie Piotr Henicz, dyrektor sprzedaży i marketingu w biurze podróży Itaka.

Skąd tak duży skok? Jak podaje "Rz", impulsem miał być duży popyt na tego typu wyjazdy w ubiegłym roku. Rynek tych usług rósł w ostatnich dwóch latach w tempie ok. 40 proc. rocznie, więc biura przygotowały na obecne święta odpowiednio więcej propozycji. – Znacznie wzbogaciliśmy ofertę, dzięki czemu na wyjazd zdecydowała się większa liczba osób – tłumaczy Jacek Dąbrowski, dyrektor ds. finansów biura podróży Triada. Biuro szacuje, że jego tegoroczne przychody zwiększą się rok do roku o ponad 60 proc. i przekroczą pół miliarda zł.

Biura będą musiały dostosować się do sytuacji i zmniejszą liczbę ofert. Nie będzie już tak dużej konkurencji

Piotr Henicz (Itaka) o kryzysie

Egzotyka za "bezcen"

Polacy upodobali sobie szczególnie... drogie wyjazdy. Nie zabrakło chętnych na dziewięć dni w pięciogwiazdkowym hotelu w meksykańskim Cancun za - bagatela - 9 tys. zł, czy na ośmiodniową wyprawę do Varadero na Kubie za 8 tys. złotych.

Dalekie wycieczki można było jednak kupić znacznie taniej. Tygodniowa wyprawa do Kenii rozpoczynająca się tuż po świętach kosztuje w jednym z biur ok. 3 tys. zł, a tydzień w Brazylii z wylotem w drugim dniu Bożego Narodzenia tylko 2,8 tys. zł.

Kryzys jednak uderzy

Touroperatorzy ostrzegają, że na przyszłe święta wyjazdy będą o 25–30 proc. droższe. Popyt w przyszłym roku nie będzie już tak szybko rósł z powodu kryzysu. – Biura będą musiały dostosować się do sytuacji i zmniejszą liczbę ofert. Nie będzie już tak dużej konkurencji – twierdzi Henicz.

Mało nas na wycieczkach

Od innych krajów europejskich w turystyce wyjazdowej cały czas dzieli nas przepaść. Na zorganizowane wycieczki zagraniczne wyjeżdża 4 proc. Polaków, podczas gdy w Niemczech ten wskaźnik wynosi 37 proc., w Danii 27 proc., w Austrii 20 proc., w Czechach ponad 17 proc.

kcz/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane