• rozwiń

SLD wycofuje projekt obniżki VAT

SLD wycofuje projekt obniżki VAT
Foto: TVN24 Foto: Przewodniczący klubu SLD Jerzy Szmajdziński

SLD wycofał z Sejmu projekt ustawy obniżającej podatek VAT z 22 proc. do 19 proc. Decyzję podjął szef klubu Jerzy Szmajdziński "po konsultacjach z parlamentarzystami SLD".

Według Szmajdzińskiego, decyzja o obniżeniu VAT "jest przedwczesna". Polityk zapewnił, że do pomysłu będzie można, jeżeli nastąpi m.in. "pełna stabilizacja budżetu, zmniejszony zostanie deficyt budżetowy i dług publiczny".

Szmajdziński dodał, że obecnie deficyt budżetowy i poziom długu publicznego są zbyt wysokie. Oprócz tego "niezaspokojone są potrzeby w sferze usług zdrowotnych, są też napięcia płacowe w edukacji, a także niedofinansowana jest sfera bezpieczeństwa".

Szef klubu SLD dodał, że powodem wycofania było również to, iż "sprawa nie była dostatecznie konsultowana z członkami klubu".

Projekt zakładał m.in., że obniżka miałaby nastąpić od 2008 r. i kosztowałaby budżet państwa 7,5 mld zł. Jednak skutki budżetowe miałyby być zrekompensowane przez zwiększenie sprzedaży towarów i usług.

Zgłaszając pomysł do Sejmu, pomysłodawcy argumentowali, że redukcja stawki VAT byłaby korzystna zarówno dla konsumentów, którzy są płatnikami tego podatku, jak też dla przedsiębiorców, ponieważ zwiększyłby się popyt na towary i usługi.

Obniżce podatku sprzeciwiał się rząd. Wiceminister finansów Jacek Dominik mówił juz w Sejmie, że rząd nie prowadzi obecnie prac nad obniżką VAT, ponieważ priorytetem jest redukcja pozapłacowych kosztów pracy. "Obniżka podatku VAT o 1 punkt procentowy kosztowałoby budżet co najmniej 4 mld zł" - tłumaczył Dominik.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane