• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Śląsk stawia na energię słoneczną. "Nie jest uciążliwa"

Śląsk stawia na energię słoneczną. "Nie jest uciążliwa"
Foto: sxc.hu Foto: Farmę fotowoltaiczną w Kochcicach wybuduje słowackie konsorcjum TVERDEX

Jeszcze w tym roku w Kochcicach pod Lublińcem powstanie farma fotowoltaiczna - zapowiada "Dziennik Zachodni". Wcześniej miały tam stanąć wiatraki wytwarzające energię z wiatru, ale nie chcieli ich mieszkańcy. Podobnie jak w kilku innych gminach tego regionu.

- Na dobre odeszliśmy od wiatraków, ale pozostajemy przy odnawialnych źródłach energii, mówi Ireneusz Czech, wójt gminy Kochanowice. - Farmę fotowoltaiczną na 6-hektarowej działce wybuduje słowackie konsorcjum TVERDEX. Mamy jeszcze drugą, większą działkę o powierzchni 11 ha. Myślimy o przeznaczeniu jej pod podobny cel - dodaje wójt.

Nieuciążliwa energia ze Słońca

Farmy fotowoltaiczne to w naszym kraju stosunkowo nowy sposób pozyskiwania energii. Pierwsza taka farma w Polsce została wybudowana w 2011 roku w Wierzchosławicach. Zainwestowała w nią gmina, która powołała spółkę samorządową.

- Farma fotowoltaiczna ma tę przewagę nad wiatrową, że tutaj nie ma żadnych uciążliwości dla mieszkańców i negatywnych oddziaływań na środowisko, a zyski są ogromne. Nasza farma produkuje 1 gigawat energii, który w całości przekazywany jest do zakładu energetycznego, mówi Paweł Piska z Energii Wierzchosławice.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane