• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Ślady wieprzowiny w czekoladzie. Cadbury w poważnych tarapatach

Ślady wieprzowiny w czekoladzie. Cadbury w poważnych tarapatach
Foto: TVN24.pl Foto: DNA świni znaleziono w czekoladach Dairy Milk i Dairy Milk Hazelnut

Producent słodyczy Cadbury wycofał ze sklepów z Malezji dwa swoje produkty po tym jak wykryto w nich DNA świni. Muzułmanie, którzy w Malezji stanowią większość i dla których jedzenie wieprzowiny jest zabronione, są wściekli i domagają się zamknięcia fabryki tej brytyjskiej firmy.

Rutynowe testy zostały przeprowadzone przez malezyjskie ministerstwo zdrowia. Wykazały one, że dwa produkty Cadbury zawierają śladowe ilości wieprzowiny. Chodzi o czekolady Dairy Milk i Dairy Milk Hazelnut. - Firma dobrowolnie wycofała dwa swoje produkty ze sklepowych półek - powiedział szef resortu S Subramaniam.

Lubią słodycze

Wyroby czekoladowe są bardzo popularne w Malezji i można je znaleźć w większości sklepów.

Muzułmanie, którzy z Malezji stanowią ponad 60 proc. ludności, zgodnie z prawem szariatu nie mogą jeść wieprzowiny i jej produktów pochodnych. Zakazane jest też picie alkoholu i spożywanie mięsa ze zwierząt nie poddanych ubojowi zgodnie z islamskimi procedurami.

"Zapewnienie, że wszystkie nasz produkty są "halal" (dozwolone w islamie - red.) traktujemy bardzo poważnie" - poinformowała na Facebooku brytyjska firma, która jest drugim co do wielkości producentem słodyczy na świecie.

Ogromny gniew

Jednak muzułmanie są wściekli i domagają się wysokiej grzywny dla Cadbury lub zamknięcia malezyjskiej fabryki firmy. Syaikh Ismail Muhammad, wielki imam narodowego meczetu w Kuala Lumpur powiedział, że byłaby to lekcja dla innych producentów żywności.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że Cadbury współpracuje z islamskimi władzami religijnymi, udostępniając próbki żywności do przeprowadzenia testów. - Chcemy wiedzieć, w jaki sposób produkt został zanieczyszczony przez DNA świni - poinformował resort, który także przeprowadzi dodatkowe badania.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane