• rozwiń

Ślady wieprzowiny w czekoladzie. Cadbury w poważnych tarapatach

Ślady wieprzowiny w czekoladzie. Cadbury w poważnych tarapatach
Foto: TVN24.pl Foto: DNA świni znaleziono w czekoladach Dairy Milk i Dairy Milk Hazelnut

Producent słodyczy Cadbury wycofał ze sklepów z Malezji dwa swoje produkty po tym jak wykryto w nich DNA świni. Muzułmanie, którzy w Malezji stanowią większość i dla których jedzenie wieprzowiny jest zabronione, są wściekli i domagają się zamknięcia fabryki tej brytyjskiej firmy.

Rutynowe testy zostały przeprowadzone przez malezyjskie ministerstwo zdrowia. Wykazały one, że dwa produkty Cadbury zawierają śladowe ilości wieprzowiny. Chodzi o czekolady Dairy Milk i Dairy Milk Hazelnut. - Firma dobrowolnie wycofała dwa swoje produkty ze sklepowych półek - powiedział szef resortu S Subramaniam.

Lubią słodycze

Wyroby czekoladowe są bardzo popularne w Malezji i można je znaleźć w większości sklepów.

Muzułmanie, którzy z Malezji stanowią ponad 60 proc. ludności, zgodnie z prawem szariatu nie mogą jeść wieprzowiny i jej produktów pochodnych. Zakazane jest też picie alkoholu i spożywanie mięsa ze zwierząt nie poddanych ubojowi zgodnie z islamskimi procedurami.

"Zapewnienie, że wszystkie nasz produkty są "halal" (dozwolone w islamie - red.) traktujemy bardzo poważnie" - poinformowała na Facebooku brytyjska firma, która jest drugim co do wielkości producentem słodyczy na świecie.

Ogromny gniew

Jednak muzułmanie są wściekli i domagają się wysokiej grzywny dla Cadbury lub zamknięcia malezyjskiej fabryki firmy. Syaikh Ismail Muhammad, wielki imam narodowego meczetu w Kuala Lumpur powiedział, że byłaby to lekcja dla innych producentów żywności.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że Cadbury współpracuje z islamskimi władzami religijnymi, udostępniając próbki żywności do przeprowadzenia testów. - Chcemy wiedzieć, w jaki sposób produkt został zanieczyszczony przez DNA świni - poinformował resort, który także przeprowadzi dodatkowe badania.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane