• rozwiń

Słaby złoty? Grozi nam wzrost cen

Słaby złoty? Grozi nam wzrost cen
Foto: TVN24 Foto: Czy powódź będzie mieć wpływ na wzrost cen żywności? To największa niewiadoma

Niestabilne kursy walut, niepewność na rynkach, trudny do przewidzenia wpływ powodzi na wzrost cen żywności - to wszystko sprawia, że inflacja w ciągu kilku najbliższych miesięcy znacząco wzrośnie - twierdzą eksperci instytutu BIEC.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu br. wzrósł o 0,4 pkt - podał badający koniunkturę instytut.

"Połowa składowych wskaźnika działa w kierunku wzrostu cen, zaś druga połowa w kierunku ich spadku. Na rynkach od kilku miesięcy panuje duża niepewność, zaś wysoka zmienność kursów walutowych podraża koszty transakcji. Trudny do przewidzenia jest również wpływ ostatniej powodzi na kształtowanie się przyszłej inflacji, szczególnie w efekcie możliwego wzrostu cen żywności" - napisano w komentarzu do badań.

Co zdrożeje, co stanieje?

Z badań wynika, że w maju w kierunku wzrostu cen działy: ceny usług transportu i magazynowania, deprecjacja złotego - szczególnie silna wobec dolara, wzrost jednostkowego kosztu produkcji oraz umiarkowany wzrost zadłużania się gospodarstw z tytułu kredytów.

Stabilizująco z kolei na inflację działały: ograniczenie oczekiwań co do wzrostu cen producentów, spadek jednostkowych kosztów pracy, nieco mniejszy odsetek wykorzystania mocy produkcyjnych w przemyśle, niższe ceny importu oraz stabilizacja wielkości długu skarbu państwa.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane