• rozwiń

Temat: Motoryzacja

Słaby jen napędził klientów. Producent aut liczy na rekordowe zyski

Foto: PAP/EPA Foto: Sprzedaż japońskich aut napędza niski kurs jena

Toyota prognozuje rekordowy roczny zysk rzędu 23,7 miliarda dolarów (14,5 mld jenów). W 2013 roku japoński koncern sprzedał 9 980 000 pojazdów. To o 270 tysięcy więcej niż jego największy rynkowy rywal General Motors.

Japoński gigant prognozuje, że rosnąca sprzedaż pozwoli w marcu zakończyć rok fiskalny prawie 30 miliardami dolarów zysku. Jego fabryki pracują na najwyższych obrotach, dostarczając na rynek tanie, dzięki niskiemu kursowi jena, auta. Jak chwali się w opublikowanym komunikacie producent, pomogły także "redukcja kosztów i działania marketingowe".

W 2013 roku Toyota sprzedała 9 980 000 pojazdów. To o 270 tysięcy więcej niż jego największy rywal General Motors.

Zyski japońskiej "wielkiej trójki"

Tylko w III kwartale, zysk Toyoty wyniósł 600 mld jenów, czyli prawie pięć razy więcej niż w tym samym kwartale rok wcześniej. Jego krajowy konkurent Honda odnotował prawie 40-procentowy wzrost zysków. W przyszłym tygodniu wyniki finansowe za ubiegły rok ogłosi Nissan.

Od końca 2012 roku jen potaniał w stosunku do dolara o ok. 25 proc. Za osłabieniem waluty stoi polityka gospodarcza premiera Shinzo Abe zakładająca pomoc przedsiębiorstwom w napędzaniu eksportu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane