• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Słabsze dane z USA korzystne dla złotego. Ale informacje z Ukrainy ciążą

Słabsze dane z USA korzystne dla złotego. Ale informacje z Ukrainy ciążą
Foto: Shutterstock Foto: Notowania złotego rozpoczęły tydzień relatywnie spokojnie

Początek tygodnia nie przyniósł istotnych zmian wartości złotego. Ok. godz. 16,30 za euro trzeba było zapłacić ok. 4,22 zł, za dolara nieco powyżej 3,38 zł, zaś frank szwajcarski kosztował 3,51 zł.

- Złoty w poniedziałek jest kosmetycznie mocniejszy, oscyluje wokół 4,22 wobec euro. Naszej walucie pomogły słabsze dane ze Stanów Zjednoczonych, m.in. o produkcji przemysłowej oraz sygnały z Europejskiego Banku Centralnego - powiedział analityk walutowy BGŻ Piotr Popławski. Zaznaczył, że wskazują one na obraz generalnie łagodnej polityki pieniężnej, co przekłada się na trochę mocniejszego złotego.

Ciąży Ukraina

- Ciąży nam jednak Ukraina i obawy o eskalację konfliktu w Wschodzie - dodał. Według niego widać to było w reakcji na ubiegłotygodniowe dane o inflacji, po których złoty mocno się osłabił i reakcji na lepsze dane o PKB, które co prawda mocno ograniczyły oczekiwania na obniżki stóp, ale wpłynęły tylko na nieznaczne umocnienie złotego. - To pokazuje na dodatkowy czynnik, który złotemu szkodzi - powiedział.

Popławski wyjaśnił, że jeśli chodzi o kurs pary euro/dolar, to rynek postrzega Fed, jako bardziej jastrzębi od EBC. - Dlatego reakcją na słabsze dane ze Stanów i łagodny EBC jest mocniejszy dolar - dodał.

Analityk z domu maklerskiego mBanku Szymon Zajkowski poinformował, że notowania złotego rozpoczęły tydzień relatywnie spokojnie. Polska waluta zyskała około pół grosza wobec euro i franka. Kurs euro/złoty zniżkował do 4,22, a frank/złoty w okolice 3,51. Wraz jednak z ponownym umocnieniem amerykańskiego dolara oraz spadkami kursu pary euro/dolar, polska waluta straciła wobec dolara.

Kierunek: 4,20 wobec euro

- W bieżącym tygodniu z rodzimej gospodarki poznamy dane o średnim wynagrodzeniu i zatrudnieniu oraz przede wszystkim o produkcji przemysłowej w październiku. Jeżeli po ubiegłotygodniowym, zaskakująco dobrym odczycie dynamiki PKB za III kw., potwierdzą one utrzymywanie się relatywnie dobrej koniunktury również w IV kw., złoty może lekko zyskać na wartości - ocenił Zajkowski.

Według niego w tej sytuacji notowania złotego wobec euro oraz franka powinny zmierzać w kierunku dolnych ograniczeń przedziałów wahań z ostatnich tygodni, czyli 4,20 wobec euro i 3,49 wobec franka. Natomiast silny dolar nie powinien pozwolić na wyraźne spadki kursu dolar/złoty. Analityk uważa, że notowania złotego wobec amerykańskiej waluty powinny pozostać w okolicach 3,40.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane