• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

SkyEurope odlatuje z Polski

SkyEurope odlatuje z Polski
Foto: skyeurope.com Foto: SkyEurope wyprowadza się z Polski na dobre

W sierpniu 2007 roku SkyEurope zlikwidował swoją bazę w Krakowie, a razem z nią większość połączeń z tego miasta. Teraz słowackie linie lotnicze likwidują połączenia z Warszawy do Wiednia - ostatnie w Polsce - czytamy w "Gazecie Prawnej". Samoloty na tej trasie będą latały tylko do 5 kwietnia.

To kolejny przewoźnik w Polsce, który zdecydował się ograniczyć swoją siatkę połączeń. Jego miejsce w Krakowie planowała zająć polska tania linia Centralwings. 2007 rok spółka z grupy LOT zamknęła jednak ze stratą na poziomie 73 mln złotych i zamiast planowanego na wiosnę rozszerzenia połączeń musiała zająć się tworzeniem planu ratunkowego. Kilkadziesiąt ogłoszonych już tras zostało w ostatniej chwili wykreślonych z rozkładu, który wejdzie w życie z końcem marca.

Czyszczenie rynku

Połączenia z Polski będą ciąć kolejni przewoźnicy i to nie tylko ci zaliczani do tanich linii. - Likwidację dziesięciu połączeń zgłosiło na razie pięciu przewoźników. Pełną informację od linii będziemy mieć na przełomie marca i kwietnia - mówi Katarzyna Krasnodębska z Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Eksperci uważają, że konkurencja wymusi likwidację niektórych linii operujących w Polsce. - Mimo że pasażerów będzie w tym roku więcej, siatka połączeń zaczyna się oczyszczać. To symptomy konsolidacji. Wiele firm powstało na fali otwarcia rynku, liczyło na szybki rozwój, ale tu nie wystarczy zapełnić mały samolot. Marże są niskie i aby zarobić, trzeba przewieźć wielu pasażerów. Mała linia, z kilkoma samolotami nie przetrwa - uważa Włodzimierz Rydzkowski z Katedry Transportu Uniwersytetu Gdańskiego.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane