• rozwiń

Skrzypek "zamiesza" na złotym

Skrzypek "zamiesza" na złotym
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: NBP atakuje

- Narodowy Bank Polski prowadzi operacje na walutach i rozważa transakcje na złotym - powiedział prezes NBP Sławomir Skrzypek. Zastrzegł jednak, że nie będzie to miało charakteru interwencji walutowej, bo działania będą na małą skalę.

- Narodowy Bank Polski po raz pierwszy od 1998 roku wszedł na rynek walutowy. Miało to miejsce około dwa miesiące temu, wykonujemy operacje na parach walut. Rozważamy w tej chwili rozpoczęcie wykonywania operacji również na złotym, ale w takim charakterze aby nie było to jeszcze interwencją w rynek walutowy - powiedział Skrzypek.

"Operacje" nie będą interwencją w pełnym tego słowa znaczeniu, bo jak wyjaśnił prezes, będą znacznie mniejszej skali.

"Jam to, nie chwaląc się, sprawił"

Sławomir Skrzypek zasugerował też, że w ostatnich dniach intensywnie pracował nad poprawą sytuacji na rynku walutowym, m.in. przez zachwalanie kondycji polskiej gospodarki. - Ze swojej strony podejmowałem działania, aby na tle rynków naszego regionu Polska nie była postrzegana jak kraje będące w gorszej sytuacji - powiedział w Radiu PIN prezes.

Czy to jego zasługa, czy też nie, to patrząc na wykres złotego widać stabilizację. Kurs w ciągu dnia waha się wprawdzie, ale odbywa się to w dość wąskim przedziale. Nie uszło to uwadze analityków.

- Stabilizacja na tym poziomie jest związana z obawami inwestorów przed dalszą grą na osłabienie złotego. Przed taką spekulacją powstrzymują deklaracje prezesa NBP i rządu w sprawie możliwych interwencji. Sądząc po decyzjach, które zostały podjęte, można oczekiwać, że taka interwencja, szczególnie ze strony NBP, zostałaby podjęta przy przedziale wahań 4,84 - 4,90 zł za euro - powiedział Adam Czerniak z Invest Banku.

- W kolejnych dniach oczekiwałbym dalszej stabilizacji kursu. Nie pojawią się żadne ważniejsze dane makroekonomiczne, które mogłyby na ten kurs wpłynąć. Dopiero dane o inflacji mogą przyczynić się do lekkiego umocnienia lub osłabienia złotego - dodaje.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane