• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Skrzypek wierzy, że wyjdziemy na plus

Skrzypek wierzy, że wyjdziemy na plus
Foto: TVN24 Foto: Skrzypek: Nasza gospodarka urośnie

- Wierzę, że w 2009 r. będziemy mieć jeszcze dodatni wzrost gospodarczy. Wymaga to jednak skoordynowanych, stanowczych działań zarówno po stronie polityki banku centralnego, jak i przede wszystkim polityki fiskalnej, a również określonej polityki regulatora, jakim jest Komisja Nadzoru Finansowego - powiedział prezes NBP Sławomir Skrzypek.

Jak podkreślił Skrzypek, pogarszające się perspektywy gospodarki globalnej będą wpływać na sytuację gospodarczą w Polsce.

Prezes NBP podtrzymał, że Rada Polityki Pieniężnej jest w cyklu obniżek stóp procentowych. - Niestety, zgodnie z przewidywaniami lutowa projekcja NBP jest nieco mniej optymistyczna od poprzedniej (z października - red.). Będzie pokazywała nieco niższą ścieżkę przebiegu wzrostu PKB i inflacji - powiedział. - Wynika to z obniżających się projekcji dotyczących naszych rynków bazowych - Stanów Zjednoczonych, a przede wszystkim Unii Europejskiej - dodał.

W raporcie NBP o inflacji z października 2008 roku wskazano na wzrost gospodarczy w 2009 na poziomie 2,8 proc. oraz inflację na poziomie 4,7 proc.

Pobudzić akcję kredytową

Skrzypek odniósł się również do polityki kredytowej banków. - Problem jest w tym, że banki znacząco osłabiają swoją akcję kredytową, zwiększa się restrykcyjność polityki kredytowej. W tym wypadku państwo dysponuje takimi instrumentami, jakimi są banki z ich większościowym udziałem. Te banki powinny narzucić rynkowi bardziej zdecydowaną postawę rozwinięcia akcji kredytowej. Wtedy pozostałe banki albo się do tego dołączą, albo się pogodzą z tym, że ich pozycja rynkowa będzie słabsza - powiedział.

bgr/mlas

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane