• rozwiń

Skrzypek: Inflacja w celu, PKB powyżej 1 procenta

Skrzypek: Inflacja w celu, PKB powyżej 1 procenta
Foto: TVN24 Foto: Optymistyczne prognozy szefa NBP

- W połowie 2010 roku inflacja spadnie do ok. 2,5 proc., czyli celu inflacyjnego RPP - przewiduje prezes NBP Sławomir Skrzypek. Po środkowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej szef banku centralnego powiedział, że ocenia wzrost polskiego PKB w III kwartale na 1,4-1,5 proc., a w całym roku PKB na więcej niż 1 proc.

- Około połowy przyszłego roku powinniśmy znaleźć się w okolicach celu inflacyjnego RPP, czyli 2,5 proc. - powiedział prezes Skrzypek. Dodał, że "inflacja jest już na ścieżce obniżania swojego poziomu".

Z kolei w ocenie członka RPP Dariusza Filara, spadek inflacji do celu może nastąpić wcześniej. - Oczekujemy, że inflacja w marcu 2010 roku powinna pokazywać wartość zbliżoną do celu - powiedział Filar.

Prezes NBP podkreślił też, że środowa decyzja RPP o pozostawieniu stóp procentowych NBP nie niezmienionym poziomie "jest sygnałem, że jeżeli nie nastąpi dramatyczne pogorszenie sytuacji w gospodarce i nie zajdą inne nieprzewidziane zdarzenia", to stopy do końca kadencji części członków Rady pozostaną bez zmian.

Oznaki poprawy ciągnął w górę PKB

Według członków RPP sytuacja w polskiej gospodarce staje się coraz lepsza. Wskazują na to dane za III kwartał 2009 - w tym o produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej, a także większość wskaźników koniunktury.

To zdaniem prezesa Skrzypka może wskazywać, że dane o wzroście PKB w przedostatnim kwartale roku, które w połowie listopada opublikuje Główny Urząd Statystyczny, będą kształtować się na poziomie 1,5 proc.

mkg/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane