• rozwiń
  • WIG20 2324.21 +0.38%
  • WIG30 2675.13 +0.38%
  • WIG 60527.98 +0.25%
  • sWIG80 11893.09 -0.38%
  • mWIG40 4108.62 -0.02%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Skrócony lot Dreamlinera

Skrócony lot Dreamlinera
Foto: Boeing Foto: W drugim locie szwankowały klapy Dreamlinera

Drugi lot Dreamlinera odbył się już bez takiego zainteresowania mediów, jak ten sprzed tygodnia. Druga maszyna z prototypowej serii amerykańskiego Boeinga po raz drugi wzbiła się w powietrze we wtorek - i szybko wróciła na ziemię.

Po niespełna dwóch godzinach lotu Dreamliner był znów na lotnisku. Powodem były kłopoty z mechanizmem sterowania klapami, zgłoszone przez pilotów.

Testy odbywają się na lotnisku Everett Paine Field w stanie Waszyngton na Zachodnim Wybrzeżu USA. Tym razem w powietrze wzbiła się maszyna pomalowana w barwy japońskich linii All Nippon Airways, które są wśród pierwszych odbiorców nowego samolotu. Jak podano, do testów będzie używanych sześć Dreamlinerów z pierwszej serii.

Nowy flagowiec Boeinga

Dreamliner ma stać się flagowym produktem Boeinga i jego odpowiedzią na europejskiego Airbusa A380. O ile francusko-niemiecki koncern stawia na maszynę zabierającą niemal pól tysiąca pasażerów i w ten sposób minimalizującą jednostkowy koszt transportu, Amerykanie oszczędności w kosztach eksploatacji szukają w niskiej wadze maszyny i redukcji zużycia paliwa. Dreamliner ma zużywać go o 20 procent mniej niż maszyny porównywalnej wielkości.

Dreamliner zbudowany jest z lekkich materiałów kompozytowych, powstaje jednak w bólach: start do testowego lotu opóźnił się o dwa lata. Jednym z pierwszych odbiorców maszyny mają być Polskie Linie Lotnicze LOT.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane