• rozwiń

Skorzystaj z ulgi meldunkowej

Skorzystaj z ulgi meldunkowej
Foto: TVN24.pl Foto: Ulga meldunkowa zwalnia od podatku od sprzedaży mieszkania

Ci, którzy w 2007 roku sprzedali mieszkanie i byli w nim zameldowani przez co najmniej rok nie zapłacą podatku dochodowego. Wystarczy do końca kwietnia 2008 roku złożyć do urzędu skarbowego odpowiednie oświadczenie.

Takie rozwiązanie zawiera rozporządzenie przygotowane przez Ministerstwo Finansów, opublikowane na stronach internetowych resortu. Ministerstwo przypomina, że od 1 stycznia 2007 roku osoba sprzedająca mieszkanie płaci 19 proc. podatku od osiągniętego dochodu. Dotyczy to sytuacji, w której sprzedaż nieruchomości nastąpiła przed upływem pięciu lat od momentu jej zakupu.

Złóż oświadczenie

Jednak osoba, która była zameldowana w mieszkaniu na pobyt stały przez co najmniej 12 miesięcy nie płaci podatku. By skorzystać z tzw. ulgi meldunkowej, należało w ciągu 14 dni od sprzedaży złożyć w urzędzie skarbowym stosowne oświadczenie, dotyczące okresu zameldowania.

Ministerstwo wyjaśniło

Resort doprecyzował, że do 12-miesięcznego okresu zameldowania wlicza się okres zameldowania zarówno przed datą 1 stycznia 2007 roku, jak i przed datą nabycia nieruchomości lub lokalu.

Jednak, jak podkreśla ministerstwo, przed wydaniem tej interpretacji, czyli od 1 stycznia 2007 roku do 19 lutego 2008 roku, podatnicy mogli znaleźć się w sytuacji, iż nie złożyli w urzędzie skarbowym w wymaganym terminie stosownych oświadczeń, mimo, że spełniali warunek do zwolnienia.

Z tego powodu ministerstwo zdecydowało przedłużyć 14-dniowy termin na składanie oświadczenia. Ministerstwo chce, by rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia.

mwr/korv

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane