• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Skończyła się "kasa za graty"

Skończyła się "kasa za graty"
Foto: sxc.hu Foto: Amerykanie nie dostaną już dopłat do nowych aut

Bliski koniec dopłat do nowych samochodów w USA. Rząd ogłosił, że fundusz, z którego były finansowane się wyczerpał. Rządowe wsparcie Amerykanie będą mogli uzyskać jeszcze tylko do przyszłego tygodnia.

Od kilku miesięcy Amerykanie, którzy kupowali nowy samochód, złomując jednocześnie swoje stare auto, mogli liczyć na rządowe wsparcie w wysokości 4,5 tys. dol. Program - ochrzczony przez media mianem "kasy za graty" - miał ożywić znajdujący się w potężnych tarapatach amerykański przemysł motoryzacyjny.

Rynek ruszył

Pierwotnie na dopłaty Waszyngton przeznaczył 1 mld dol., jednak zainteresowanie było tak wielkie, że do funduszu dołożono kolejne 2 miliardy. Nie bez znaczenia był także fakt, że "kasa za graty", rzeczywiście rozruszała rynek samochodowy. Jak wyliczyła firma JD Power monitorująca branżę, w sierpniu sprzedaż nowych samochodów po raz pierwszy od 12 miesięcy przekroczy milion sztuk.

- Ten program był ostatnią deską ratunku dla przemysłu samochodowego, rozruszał ważny sektor gospodarki i sprawił, że wiele osób wróciło do pracy - stwierdził Sekretarz Transportu Ray LaHood. - Jednocześnie udało się skłonić ludzi do porzucenia starych, zanieczyszczających powietrze samochodów i kupna nowych, bardziej ekologicznych aut - dodał.

bgr/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane