• rozwiń
  • WIG20 2166.65 -1.27%
  • WIG30 2458.63 -1.26%
  • WIG 57404.20 -1.07%
  • sWIG80 11583.05 -0.38%
  • mWIG40 3714.77 -0.93%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:44

Dostosuj

SKOK na TVP. Orzeł prezesem telewizji publicznej

SKOK na TVP. Orzeł prezesem telewizji publicznej
Foto: TVN24\Archiwum Foto: Telewizja Polska wreszcie ma nowego prezesa. Został nim Romuald Orzeł

Po wielu próbach, przepychankach i dyskusjach Telewizja Polska ma swojego prezesa. Rada Nadzorcza zdecydowała w piątek późnym wieczorem, że na fotelu prezesa zasiądzie Romuald Orzeł.

Oprócz niego, do zarządu wybrano Przemysława Tejkowskiego, Włodzimierza Ławniczaka i Pawła Palucha.

Rzutem na taśmę

Po miesiącach szefowania Piotra Farfała i zawirowaniach z jego odwołaniem, a także krótkim czasie pełnienia obowiązków przez jego następcę - Bogusława Szwedo, a później Tomasza Szatkowskiego, Rada Nadzorcza TVP przeprowadziła dwa konkursy na prezesa telewizji. Pierwszy - w listopadzie - został unieważniony. Drugi - przeprowadzony w ostatnich dniach - był juz konkursem ostatniej szansy.

Rada Nadzorcza miała już nóż na gardle. W piątek 18 grudnia, kończył się bowiem trzymiesięczny okres działania dotychczasowego zarządu. Gdyby i do tej pory nie udało się wybrać nowych władz spółki, konieczna byłaby kolejna tymczasowa delegacja dla kolejnych członków RN, a to - jak nieoficjalnie przyznaje część członków Rady - oznaczałoby jej "kompromitację".

Rada debatowała codziennie przez cały ostatni tydzień. W ostatniej chwili uniknęła więc kompromitacji i postawiła na dotychczasowego kierownika Biura Zarządu i Spraw Korporacyjnych TVP.

Kim jest nowy prezes?

Romuald Orzeł jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Gdańskim. Przez ponad 10 lat (1991-2002) pracował w prasie regionalnej na Wybrzeżu, gdzie był reporterem, redaktorem prowadzącym, wydawcą i redaktorem naczelnym. Był członkiem zespołu projektującego i koordynującego połączenie "Wieczoru Wybrzeża" z "Dziennikiem Bałtyckim", w wyniku którego powstała największa gazeta na Pomorzu "Dziennik Bałtycki".

46-letni Orzeł odpowiadał też za przygotowanie i przeprowadzenie fuzji "Trybuny Śląskiej" i "Dziennika Zachodniego", w efekcie której powstał dziennik regionalny "Dziennik Zachodni" (Teraz "Polska. Dziennik Zachodni" - przyp. red.).

W latach 2005-2009 był prezesem zarządu spółki Media-SKOK, odpowiedzialnej za całość działań marketingowo-reklamowych grupy SKOK. W tym czasie był także wydawcą i redaktorem naczelnym tygodnika ekonomicznego "Gazeta Bankowa".

Członkowie zarządu

Przemysław Tejkowski to absolwent krakowskiej PWST, ostatnio (od kwietnia 2007 r.) był dyrektorem Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, wcześniej m.in. aktor teatrów: Bagatela w Krakowie i L. Solskiego w Tarnowie, grywał też epizody w serialach (np. "Biuro Kryminalne") i filmach (np. "Ogniem i Mieczem"). W 2006 r. zrealizował dla PiS spot na potrzeby stołecznej kampanii samorządowej.

Włodzimierz Ławniczak był ostatnio doradcą zarządu TVP. W latach 2004- 2007 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Strategii i Rozwoju, a następnie dyrektora Departamentu Rozwoju Korporacyjnego Polkomtel S.A. Wcześniej (1998-2004) kierował Biurem Reklamy TVP. Ławniczak jest absolwentem Wydziału Telekomunikacji i Elektrotechniki ATR w Bydgoszczy, ma 50 lat.

Paweł Paluch był dotąd prokurentem TVP, a zarazem dyrektorem Biura Zarządzania Programem i Marketingiem. Paluch ukończył Wydział Operatorski i Realizacji TV PWSFTiT w Łodzi. Od 1991 roku prowadził działalność marketingową i reklamową. Był współwłaścicielem agencji reklamowej YGREQ GROUP; współtworzył telewizję ES; pod koniec lat 90-tych został wiceprezesem agencji reklamowej FOR TELE, zarządzał Agencją Reklamową RADIA PLUS w Poznaniu. W latach 2002-2006 pełnił funkcję prezesa zarządu TV Promotion Design. Paluch ma 46 lat.

ktu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane