• rozwiń

SKOK-i z państwową gwarancją

SKOK-i z państwową gwarancją
Foto: TVN24 Foto: Skarb wesprze SKOK-i w razie potrzeby

Skarb Państwa będzie mógł udzielać gwarancji na kredyty zaciągnięte przez SKOK-i. Zdecydowali o tym posłowie przyjmując nowelizację ustawy o udzielaniu przez Skarb wsparcia instytucjom finansowym. Według rządu działalność SKOK-ów, może być narażona na ryzyko utraty płynności bardziej, niż innych instytucji finansowych.

Nowelizacja obliguje również Komisję Nadzoru Finansowego do kontroli wykonania przez wszystkie instytucje finansowe, w tym przez SKOK-i warunków umów o udzieleniu im wsparcia.

Wciąż niebezpiecznie

Resort finansów uzasadniał projekt nowelizacji tym, że od ponad dwóch lat obowiązywania ustawy o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym - teraz znowelizowanej - żadna z instytucji finansowych, które były objęte jej zakresem nie wystąpiła z wnioskiem o udzielenie wsparcia przez SP. Według MF także teraz nie ma takiej konieczności, ani też nie ma sygnałów wskazujących na systemowe problemy z płynnością banków czy spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

"Jednakże należy zauważyć, że nie można całkowicie wykluczyć ryzyka zawirowań na międzynarodowych rynkach finansowych, które mogą wywołać negatywne tendencje na polskim rynku finansowym. Wydaje się, iż taka sytuacja może najbardziej zagrozić zapewnieniu płynności ww. podmiotom" - napisano w uzasadnieniu.

Według rządu działalność SKOK-ów, może być narażona na ryzyko utraty płynności bardziej, niż innych instytucji finansowych. Kasy zarządzają ok. 13 mld zł aktywów, a z ich usług korzysta ok. 2 mln osób.

bgr//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane