• rozwiń

Temat: Podatki

Składki na ZUS dla przedsiębiorców idą w górę

Składki na ZUS dla przedsiębiorców idą w górę
Foto: TVN24 Bizes i Świat Foto: Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne

Od lutego rosną składki na ZUS dla osób, które prowadzą własny biznes. W sumie będą musieli przelewać 1042,46 zł, czyli o ponad 15 zł więcej niż obecnie. To niedobre wiadomości dla właścicieli małych firm, bo składki ZUS trzeba płacić niezależnie od tego czy firma ma dochód.

W skali roku obciążenia dla przedsiębiorców wzrosną o prawie 190 zł. Jeszcze bardziej wzrosną za to składki dla nowych przedsiębiorców, czyli takich które prowadzą firmę od dwóch lat. Oni od lutego będą musieli do ZUS płacić 431,18 zł.

W górę pójdzie także składka na ubezpieczenie zdrowotna. Z wyższymi wydatkami muszą liczyć się także osoby, które mają inny tytuł do ubezpieczenia, np. etat, ale prowadzą też własną firmę. Składka na ubezpieczenie zdrowotne od lutego będzie wynosiła 270,40 zł.

Skutki wzrostu płacy minimalnej

Składki idą w górę bo wzrosło minimalne wynagrodzenie i prognozowana przeciętna pensja w naszym kraju. Co ciekawe, oba te wskaźniki nie są bezpośrednio związane z sytuacją finansową przedsiębiorców. Poniżej tabela z wszystkimi zmianami. Trzeba nowe kwoty podać m.in. w banku w zleceniach stałych.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane