• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Składka rentowa emeryta wbrew konstytucji?

Składka rentowa emeryta wbrew konstytucji?
Foto: TVN24 Foto: Składka rentowa od emerytów pobierana jest bezprawnie?

Każdy z ponad 370-tysięcznej rzeszy emerytów, którzy dodatkowo pracują, musi płacić wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne, w tym składkę rentową, chociaż z tego świadczenia nigdy nie skorzysta - zauważa "Super Express". Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne reguluje ustawa z 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych.
Obecnie składka rentowa to 10 proc. wynagrodzenia brutto - 6,5 proc. płaci pracodawca, a 3,5 proc - pracownik. Do lipca było to 13 proc. płacone po połowie, a od stycznia, jeśli nowy rząd nie będzie chciał zmieniać decyzji starego, będzie to siedem proc. - 1,5 proc. płacone przez pracownik, a reszta przez pracodawcę. Składka rentowa uznawana jest za jeden z głównych pozapłacowych kosztów pracy.

Pracujący emeryt opłacając składki emerytalne, chorobowe i wypadkowe, może liczyć na te świadczenia (np. wystąpić do ZUS o ponowne przeliczenie i podwyższenie emerytury), to w żaden sposób nie skorzysta ze składki rentowej. Emerytura przyznawana jest dożywotnio i emeryt nigdy nie stanie się rencistą. Niektórzy eksperci dopatrują się niezgodności z Konstytucją.
- Składka rentowa ma charakter ubezpieczeniowy. Oznacza to, że w zamian za nią ubezpieczony uzyskuje prawo do świadczenia. W związku z tym osoba, która jest już na emeryturze i z renty nigdy nie skorzysta, nie powinna jej płacić - potwierdza Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan.

Wyjątkowo jasne prawo - wyjątkowo jasne bezprawie?

Zdaniem Ryszarda Piotrowskiego, konstytucjonalisty z Uniwersytetu Warszawskiego, przepisy nakazujące opłacanie składek, które później nie gwarantują świadczeń, naruszają art. 2 konstytucji (Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej). Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 1 ustawy osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu. Zgodnie z art. 9 ust. 4 ustawy obowiązkowym ubezpieczeniom podlegają także pracownicy mający ustalone prawo do świadczeń emerytalnych lub rentowych.

Co na to Sejm?

Jakub Szulc, poseł PO: - Absurdalne jest, jeśli płacimy składki i nie dostajemy ekwiwalentu w postaci świadczenia. To nonsens, a wszelkie nonsensy trzeba likwidować. To m.in. zadanie dla parlamentarzystów. Z pewnością cała masa ustaw związanych z ubezpieczeniami społecznymi będzie przedmiotem zainteresowania Sejmu VI kadencji. Po pierwsze - system ubezpieczeń trzeba tak usprawnić, żeby był wydolny finansowo. Po drugie - powinny być zlikwidowane absurdalne przepisy, które nakazują płacić za coś, czego się nigdy nie otrzyma.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane