• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Składka dla OFE wciąż dzieli rząd

Składka dla OFE wciąż dzieli rząd
Foto: TVN24 Foto: Jolanta Fedak o składce do OFE

Minister pracy Jolanta Fedak przyznaje, że wciąż między członkami gabinetu istnieją rozbieżności co do czasu trwania ograniczeń w przekazywaniu pieniędzy do funduszy emerytalnych. Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma ostatecznie zdecydować o kształcie ustawy zmieniającej zasady funkcjonowania systemu Otwartych Funduszy Emerytalnych.

- Rząd w grudniu przyjął założenia do tej ustawy. Mam nadzieję, że teraz zbytnio od nich nie odejdzie - mówiła minister Jolanta Fedak w Poranku TVN24.

Grudniowe założenia przewidywały obniżenie części składki emerytalnej przekazywanej do OFE i skierowanie jej na konta w ZUS, nie wspominając przy tym o powrocie w przyszłości do wyższych wpłat do OFE. W trakcie konsultacji społecznych pojawiły się jednak głosy zarówno ze strony związków zawodowych, jak i organizacji pracodawców, że po kilku latach mocnego ograniczenia wpłat do OFE ta część składki powinna zostać zwiększona.

Po konsultacjach na piątkowym posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Minister szef doradców premiera wniósł poprawkę do projektu, stanowiącą, że w 2018 roku składka do OFE powinna wynosić 5 proc., a nie 3,5 proc. jak było pierwotnym projekcie. Pierwszą informację o tym przekazał na antenie TVN24.

"Najlepsze wyliczenia ma Rostowski"

Jolanta Fedak w rozmowie z Jarosławem Kuźniarem w Poranku TVN tłumaczyła, cały projekt ustawy jest kompromisem, a ona sama stara się, by była ona odpowiednim zabezpieczeniem dla finansów publicznych.

Za bezpieczny dla nich uznała zaś poziom 2 proc. składki trafiającej do OFE. Jako przykład wskazała m.in. bogatszą od nas Szwecję, która ma podobne ograniczenie. - Na ile Polskę stać, ile długu jesteśmy w stanie obsługiwać - tu najlepsze wyliczenia ma Rostowski - dodała.

Jej zdaniem decyzje o ewentualnym zwiększeniu stawki powinny być podejmowane dopiero po kilku latach od wejścia w życie ustawy i dokonaniu monitoringu jej działania. - Największym błędem ostatnich 10 lat było to, że po pięciu latach nie dokonaliśmy zmiany tej ustawy - podkreśliła min. Fedak.

Mocno oponowała jednak przeciwko pomysłom zwiększenia do 5 proc. części składek, jaka w przyszłości miałaby trafiać do OFE. Na poparcie słuszności swego poglądu przytaczała przykłady innych krajów - m.in. Rumunii czy Szwecji - gdzie podobny odsetek jest niższy.

Zauważyła też, że bogatsze kraje - Niemcy, Francja czy Wielka Brytania - w ogóle nie zdecydowały się na podobny do polskiego system emerytalny. - I nie sądzę, żeby się zdecydowały w ciągu najbliższych 10 lat - podkreśliła min. Fedak, dodając, że obsługa zadłużenia dla tych krajów jest tańsza niż dla Polski.

Gomułka: Nawet Tusk nie może zdyscyplinować Fedak

Główny ekonomista Business Centre Club prof. Stanisław Gomułka krótko potem przyznał w Poranku TVN24, że z dwóch projektów dotyczących zmian w OFE - ministra Michała Boniego i projektu ministra Jacka Rostowskiego i Jolanty Fedak - to projekt Boniego wydaje się bardziej sensowny.

Dodał jednak, że w roku wyborczym "przywódcy PSL mogą dojść do wniosku, że konfrontacja z PO w tej sprawie może być dla nich pożyteczna". Dlatego, jak stwierdził, projekt Boniego może przez partie Pawlaka "zostać poddany w wątpliwość i nie uzyskać większości rządowej". - To rok wyborczy, dyscyplinowanie PSL-u jest utrudnione - mówił Gomułka.

- Zdyscyplinować Rostowskiego to nie problem, premier gdyby była taka potrzeba mógłby go usunąć, ale zdyscyplinować Pawlaka i Fedak nie może nawet premier - stwierdził główny ekonomista Business Centre Club.

ant//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane