• rozwiń
  • WIG20 2212.15 +1.32%
  • WIG30 2500.06 +1.21%
  • WIG 57986.45 +0.99%
  • sWIG80 11453.40 +0.21%
  • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Skażone mięso mogło trafić do 25 państw Europy

Skażona wieprzowina wyprodukowana w Irlandii mogła być eksportowana nawet do 25 państw Europy, miedzy innymi do Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii i Belgii. - Do Polski nie trafiły większe partie mięsa - uspokaja Główny Lekarz Weterynarii. Sprawą zajmie się Komisja Europejska.

We wtorek spotkają się przedstawiciele 25 państw do których mogła trafić skażona wieprzowina. Sprawę dokładnie zbada również Komisja Europejska - zapowiedziała Bruksela.

Mięso znika z półek

Irlandczycy już wycofali większość skażonego mięsa ze sklepów. Zarządzenie takie zostało wydane, gdy przeprowadzone testy wykazały zawartość szkodliwej dioksyny w produktach z kilku irlandzkich farm. Skażenie mięsa nastąpiło prawdopodobnie w następstwie użycia pokarmu dla zwierząt zawierającego trujące substancje.

Teraz rozpocznie się dochodzenie, czy irlandzka wieprzowina trafiła na inne europejskie rynki. Według irlandzkiego głównego lekarza weterynarii, skażone mięso mogło trafić do około 25 krajów.

Polska bezpieczna?

Według irlandzkiego głównego lekarza weterynarii, skażone mięso mogło trafić do około 25 krajów

Wydaje się jednak, że w Polsce ryzyko spożycia skażonego mięsa jest minimalne. Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że Polska jest głównie eksporterem wieprzowiny, a ewentualny import odbywa się przede wszystkim z Niemiec i Danii. Dodał, że eksport z Irlandii jest w zasadzie nieopłacalny. Polskie służby we wtorek z samego rana skontaktują się z irlandzkimi w sprawie ewentualnego eksportu wieprzowiny do Polski.

Skażenie jest - ryzyka nie ma?

Przeprowadzone testy wykazały, że ilość zawartych w mięsie dioksyn była od 80 do 200 razy większa niż dopuszczalna norma. Dioksyny są toksycznymi związkami chemicznymi, które w większym stężeniu mogą być rakotwórcze powodować zaburzenia hormonalne i choroby układu odpornościowego. Powstają głównie jako produkty uboczne w procesie spalania. Ich duża zawartość w chemicznych środkach rażenia użytych przez amerykanów w czasie wojny w Wietnamie w operacji nazwanej "Agent Orange" spowodowała po wojnie wiele chorób u żołnierzy i cywilów.

Zaczęło się we wrześniu

Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności poinformowała, że zatrucie ma swój początek najprawdopodobniej we wrześniu. Dlatego wszystkie produkty zakupione po 1 września powinny zostać zniszczone. Jak podają władze, nie ma bezpośredniego zagrożenia dla życia po spożyciu skażonego mięsa. Do zatrucia mogło by dojść dopiero po długotrwałym spożywaniu zawartych w mięsie dioksyn.

Unia się temu przyjrzy

Komisja Europejska zapowiedziała w niedzielę, że będzie dokładnie monitorowała sprawę pochodzącej z Irlandii wieprzowiny skażonej dioksynami i poprosi ekspertów ds. żywności z UE, by wymieniali się informacjami. Pochwaliła również Irlandię za szybką reakcję i natychmiastowe wycofanie skażonego mięsa z obiegu.

Władze ustalają, dokąd mogły trafić skażone towary, ale jest jeszcze za wcześnie, by stwierdzić, które kraje są narażone

Pietro Petrucci, rzecznik KE

Być może, że w ślady Irlandii pójdzie Wielka Brytania ponieważ 63 proc. irlandzkiej wieprzowiny trafia na rynek "Zjednoczonego Królestwa". Tamtejsze ministerstwo rolnictwa ogłosiło, że skażone mięso pochodzi również z Irlandii Północnej. Agencja ds. Standardów Żywności poinformowała, że czeka na informację od władz irlandzkich, czy jakiegokolwiek produkty trafiły na brytyjskie półki.

- Władze ustalają, dokąd mogły trafić skażone towary, ale jest jeszcze za wcześnie, by stwierdzić, które kraje są narażone - stwierdził rzecznik KE Pietro Petrucci.

kg/kj/bgr,eq/sk ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane