• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Ministerstwo Finansów

Skarbówka skutecznie walczy z oszustami. Wpływy z podatku VAT są wyższe niż planowano

Skarbówka skutecznie walczy z oszustami. Wpływy z podatku VAT są wyższe niż planowano
Foto: shtterstock Foto: złotówki

Bieżące wykonanie dochodów z VAT jest wyższe od oczekiwanego w budżecie na 2014 r., wyższe od planów budżetowych będą też dochody państwa w całym 2014 r. - poinformował PAP wiceminister finansów Janusz Cichoń.

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Finansów poinformowało w tzw. operatywnym sprawozdaniu z wykonania tegorocznego budżetu, że wpływy z VAT po wrześniu wyniosły 93 mld 102 mln 980 tys. zł, co stanowiło 80,5 proc. z planowanych w tym roku wpływów z tego podatku w wysokości 115,7 mld zł. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku budżet uzyskał z VAT 83 mld 559 mln 969 tys. zł.

Wysoka dynamika

- Bieżące wykonanie dochodów z VAT jest powyżej poziomu oczekiwanego w ustawie budżetowej na 2014 r. Przewiduje się, że wykonanie dochodów z VAT w 2014 r. będzie wyższe niż pierwotnie panowano w ustawie budżetowej na 2014 r. - poinformował Cichoń odpowiadając na pytania PAP. Nie sprecyzował jednak, ile ostatecznie powinny wynieść.

Wyjaśnił, że MF w 2014 r. obserwuje się wysoką dynamikę wpływów z podatku VAT. Ma na to wpływ szereg czynników, wśród których najważniejszy związany jest ze znacząco lepszą niż w ubiegłym roku koniunkturą gospodarczą. W 2013 r. wzrost PKB w ujęciu realnym wyniósł 1,7 proc. wobec planowanego na ten rok wzrostu na poziomie 3,3 proc.

Wyższe wpływy dzięki uszczelnieniu systemu podatków

- Oznacza to prawie dwukrotne wyższe realne tempo wzrostu PKB. Dla podatku VAT najważniejszym czynnikiem kształtującym wielkość wpływów jest spożycie prywatne, które w 2014 r. według prognoz, wzrośnie w ujęciu nominalnym w tempie 2,8 proc. wobec zaobserwowanego w 2013 r. wzrostu w tempie 2,1 proc. - wyjaśnił Cichoń.

Dodał, że kolejnym czynnikiem, który pozytywnie wpłynął na dochody budżetu z VAT w 2014 r. jest - obok zintensyfikowanych działań kontrolnych - uszczelnienie systemu podatku VAT. Wyjaśnił, że 1 października 2013 r. weszła w życie ustawa, która wprowadziła rozwiązania mające na celu bardziej skuteczną walki z oszustami podatkowymi w obrocie niektórymi tzw. wyrobami wrażliwymi.

Likwidacja kwartalnego rozliczania VAT-u

Rozszerzono wtedy zakres stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia na obrót niektórymi wyrobami stalowymi, z miedzi, odpadami z papieru i tektury czy metalowymi, szklanymi i papierowymi surowcami wtórnymi. Ponadto wprowadzono instytucję odpowiedzialności podatkowej nabywcy za zobowiązania podatkowe w VAT sprzedawcy w przypadku dostaw takich towarów jak paliwa i złoto nieobrobione. Zlikwidowano też możliwość kwartalnego rozliczania podatku VAT przez podatników dokonujących sprzedaży tych towarów.

- Analizując dynamikę dochodów z VAT w 2014 r. należy wziąć także pod uwagę tzw. efekt bazy statystycznej. Dochody z VAT w 2013 r., na skutek niekorzystnych czynników o charakterze makroekonomicznym (drugi z kolei rok niskiego wzrostu PKB, spadek tempa wzrostu spożycia prywatnego w ujęciu nominalnym, nominalny spadek inwestycji sektora finansów publicznych) spadły w stosunku do 2012 r. o ok. 5,5 proc., a więc w stopniu znacznie większym niż wynikałoby to z ówczesnej koniunktury gospodarczej. Wpływy z VAT w 2013 r. były więc bardzo niskie - dodał Cichoń.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane