• rozwiń

Skarbówka ściga nie zawsze legalnie

Skarbówka ściga nie zawsze legalnie
Foto: TVN24 Foto: Za niewydanie paragonu fiskalnego można mieć poważne kłopoty

Każdy, kto kupił np. dom lub auto, może się spodziewać, że kontrola skarbowa sprawdzi, skąd wziął na to pieniądze. Nie zawsze jednak robi to legalnie - donosi "Rzeczpospolita". Zaś "Gazeta Prawna" ostrzega tych, którzy muszą używać kas fiskalnych.

Ściganie osób, które nie ujawniają swoich dochodów, to jeden z priorytetów kontroli skarbowej. Zdarza się jednak, że inspektorzy, idąc tropem takich nieuczciwych poczynań, sami nie przestrzegają przepisów.

Zwykle każą podatnikowi udowadniać, że wszystkie jego dochody są legalne - pisze "Rzeczpospolita". Tymczasem zgodnie z prawem podatkowym to skarbówka powinna wykazać, że podatnik posiada dochody z nieujawnionych źródeł.

Urzędnicy skarbowi bywają również nadgorliwi. – Przez trzy lata inspektor kontroli skarbowej sprawdzał, skąd wziąłem pieniądze na akcje, choć bank potwierdził udzielenie mi kredytu na ich kupno – opowiada gazecie jeden z kontrolowanych.

Ponadto inspektorzy często nie badają nawet PIT, jakie podatnik składał w ciągu ostatnich kilku lat. A mogliby w ten sposób ustalić, czy jego dochody pozwalały na sfinansowanie podejrzanie ich zdaniem wysokich wydatków. Według doradców podatkowych często już wstępna weryfikacja PIT uchroniłaby obie strony przed żmudnym i kosztownym postępowaniem.

Masz kasę fiskalną? To wydawaj paragony...

Z kolei "Gazeta Prawna" pisze o prowokacja urzędników kontroli skarbowej wobec przedsiębiorców stosujących kasy fiskalne.

Według niej, pracownicy urzędów kontroli skarbowej szczegółowo sprawdzają podatników stosujących kasy rejestrujące. Przedsiębiorca najpierw jest obserwowany, a gdy zachodzi potrzeba, inspektorzy zaczynają kontrolę. Najczęściej występujące nieprawidłowości to prowadzenie firmy bez rejestracji i niewydawanie paragonów. Zwykle też kontrola kończy się wymierzeniem mandatu karnego.

"Pracownicy kontroli skarbowej nie nakłaniają sprzedawców do popełnienia czynu zabronionego polegającego na niewydaniu paragonu, lecz obserwują przebieg transakcji" - tłumaczy się "Gazecie Prawnej" Arkadiusz Dratwicki z UKS Łódź.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane