• rozwiń

Temat: Bitcoin

Skarbiec bitcoinów z ubezpieczeniem wkładu. Pierwszy taki na świecie

Tajemniczy twórca, wielkie zarobki, duże rozczarowanie. Oto historia bitcoinów Odtwórz: Tajemniczy twórca, wielkie zarobki, duże rozczarowanie. Oto historia bitcoinów
Foto: Flickr (CC BY 2.0)/ zcopley | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Bitcoin, którego fizyczny "model" można zamówić w sieci na tle prawdziwych walut | Video: Tajemniczy twórca, wielkie zarobki, duże rozczarowanie. Oto historia bitcoinów

Elliptic Vault - to mieszcząca się w Londynie firma, która oferuje przechowanie i ochronę przed kradzieżą depozytów w bitcoinach.

Bitcoin to robiąca ostatnio furorę wirtualna waluta pozwalająca na szybkie transakcje w sieci.

Jej popularność i wartość szybko rośnie, co pociąga za sobą zainteresowanie ze strony cyberprzestępców. Wirtualne portfele wypełnione wirtualnymi pieniędzmi są coraz częściej obiektami włamań i kradzieży. A skradzionych bitcoinów odzyskać się nie da - wszystkie transakcje w tej kryptowalucie są nieodwracalne. Nie ma też żadnych gwarancji i zabezpieczeń ze strony jakiejkolwiek centralnej instytucji.

Tym, którzy w bitocinie ulokowali na tyle duże środki, że chcą je chronić, naprzeciw wychodzi londyński Elliptic Vault.

Firma przechowuje depozyty w bitcoinach na zakodowanych serwerach, które są niepodłączone do sieci. Dodatkowo środki są ubezpieczone. Według właścicieli firmy to pierwsza tego typu usługa na świecie.

- Jednym z największych zmartwień osób, które posiadają bitcoiny, jest fakt, że ciężko przechowywać je bezpiecznie - mówi w rozmowie z BBC Tom Robinson, jeden z założycieli Elliptic Vault. - Zaoferowanie właścicielom bitcoinów ubezpieczeń było dosyć oczywistym krokiem - dodaje.

Przyznaje, że największym problemem było znalezienie firmy ubezpieczeniowej, która zgodziłaby się na współpracę.

- Ta branża jest bardzo konserwatywna i nie rozumie idei bitcoina - podkreśla Robinson. - Problemem była też negatywna otoczka wokół waluty, która powstała po aferze z Silk Road (internetowa platforma, na której handlowano narkotykami i płacono w bitcoinach - red.) - dodaje.

Ubezpieczycielem, który ostatecznie zdecydował się na współpracę, jest londyński Lloyd's. Ew. wypłaty ubezpieczeń mają być wyliczane na podstawie aktualnego kursu bitcoina do dolara.

Wirtualny pieniądz

Bitcoin to wirtualna waluta pomysłu anonimowej osoby kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, która po raz pierwszy wprowadziła ją do obiegu w 2009 r. W praktyce jest to darmowy program komputerowy, po którego instalacji użytkownik otrzymuje własny adres, tzw. wirtualny portfel. Aby go napełnić, użytkownik musi wysłać trochę prawdziwej gotówki na numer otrzymany przy instalacji programu lub wykonać pracę, za którą będzie wynagrodzony właśnie w cyfrowej walucie. Globalna liczba bitcoinów na świecie jest ograniczona do 21 milionów, co ma na celu ograniczenie inflacji.

CZYM JEST BITCOIN I CO O NIM SĄDZI POLSKI RESORT FINANSÓW - CZYTAJ

Od marca ub.r. jest on uważany przez prawo amerykańskie za internetową walutę i podlega regulacjom dotyczącym prania brudnych pieniędzy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane