• rozwiń

Skarb zaczyna sprzedaż giełdy

Skarb zaczyna sprzedaż giełdy
Foto: TVN24 Foto: Na poczatku kwietnia do inwestorów trafią zaproszenia do udziału w prywatyzacji GPW

Ministerstwo Skarbu Państwa w najbliższych dniach, być może jeszcze w tym tygodniu, rozpocznie oficjalną procedurę prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych - powiedział we wtorek minister skarbu Aleksander Grad. Warszawską giełdą zainteresowane są największe globalne rynki: London Stock Exchange, Deutsche Boerse, Nasdaq OMX oraz NYSE Euronext.

Z potencjalnymi inwestorami MSP zawrze umowy o zachowaniu poufności, a następnie przedstawi im memoranda informacyjne z informacją czego oczekuje od ofert wstępnych.

- Podjąłem decyzję, że w najbliższych dniach, może nawet jeszcze w tym tygodniu, uruchomimy oficjalną procedurę prywatyzacji. Zostaną wysłane do potencjalnych inwestorów listy z umowami o zachowaniu poufności. Jeśli te umowy zostaną przez nich podpisane, zostaną im przesłane memoranda z naszym listem, w którym zostanie określone, czego oczekujemy od ofert wstępnych - powiedział Grad w radiu TOK FM.

- Jestem przekonany, że pierwsze dni kwietnia to będzie czas, gdy oficjalnie uruchomimy procedurę - dodał.

Kto kupi GPW

Minister powtórzył, że udziałem w prywatyzacji zainteresowane są cztery wiodące giełdy europejskie i amerykańskie: London Stock Exchange, Deutsche Boerse, Nasdaq OMX oraz NYSE Euronext. Do tych czterech podmiotów będą wysłane zaproszenia.

- Nie traktujemy tej listy jako zamkniętej. Jeśli w wyniku naszych rozmów, naszej aktywności na rynku, okaże się, że jeszcze są inni inwestorzy zainteresowani prywatyzacją, będziemy i im wysyłać zaproszenia - powiedział.

MSP chce, by prywatyzacja giełdy zakończyła się w tym roku. Zgodnie z założeniami resortu, inwestor strategiczny miałby przejąć minimum 51 proc. akcji GPW.

Warunki prawne prywatyzacji

Proces prywatyzacji GPW jest uzależniony od daty wejścia w życie nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Pod koniec września zeszłego roku prezydent Lech Kaczyński skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP ustawy z 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw.

Grad powiedział, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest, z punktu widzenia prywatyzacji GPW, neutralne. Problemem może być tylko opóźnienie w wydaniu orzeczenia.

- Myślę, że jest na to jeszcze inny sposób - przyjęcie nowej ustawy w Sejmie. Również nad tym pracujemy. To na wypadek, gdyby się okazało, że Trybunał będzie się tym późno zajmować - poinformował minister.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane