• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Skarb spółki sprzeda... spółkom Skarbu

Skarb spółki sprzeda... spółkom Skarbu
Foto: TVN24 Foto: Skarb Państwa sprzeda, Skrab Państwa kupi

Lekarstwem na słabe zainteresowanie zagranicznych inwestorów akcjami polskich firm mogą być pieniądze spółek powiązanych ze Skarbem Państwa. Może je to kosztować w 2010 r. nawet 7 mld zł - pisze "Rzeczpospolita".

W najbliższych dniach PKN Orlen ma zdecydować o wyborze inwestora dla włocławskiego Anwilu - pisze "Rz". Jednym z głównych kandydatów są kontrolowane przez państwo puławskie Azoty. Wartość tej transakcji szacuje się na 1,5 – 2 mld zł, a przynajmniej na tyle wyceniał swoją spółkę zarząd PKN Orlen.

Podobna sytuacja jest w przypadku sprzedaży akcji tzw. pierwszej grupy chemicznej (Ciech, Zakłady Azotowe Kędzierzyn, Zakłady Azotowe Tarnów), gdzie do gry włączone mogą zostać państwowe Zakłady Azotowe Kędzierzyn, a także w przypadku kwietniowej sprzedaży grupy Energa. W tym ostatnim przypadku na liście oferentów może się znaleźć Polska Grupa Energetyczna. W sumie na zakupy udziałów lub spółek powiązanych ze Skarbem Państwa państwowe firmy mogą w tym roku wyłożyć nawet 7 mld zł - wylicza "Rz".

Eksperci krytykują takie decyzje. – To nie jest pożądany proces, bo nawet nie chodzi o utrzymanie państwowej własności tych firm, ale o to, by osiągnąć cel finansowy – mówi „Rz” Grażyna Magdziak z BCC.

Jedne państwowe firmy mogą przejąć inne lub kupić ich udziały, byle tylko zapłaciły słuszną, wyznaczoną przez ministra cenę. Tymczasem spółki mogłyby te pieniądze przeznaczyć na inne cele, przede wszystkim na własne inwestycje - podkresla "Rz".

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane