• rozwiń
  • WIG20 2321.41 +0.64%
  • WIG30 2656.21 +0.41%
  • WIG 60192.60 +0.36%
  • sWIG80 11866.81 -0.10%
  • mWIG40 4016.05 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Skarb Państwa myśli o zmianie prezesa GPW

Akcje na GPW przestały drożeć Odtwórz: Akcje na GPW przestały drożeć
Akcje na GPW przestały drożeć

Skarb Państwa rozważa zmianę na stanowisku prezesa warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych - dowiedziała się nieoficjalnie TVN24 Biznes i Świat. Obecnego szefa spółki Adama Maciejewskiego miałby zastąpić Paweł Tamborski, obecnie wiceminister Skarbu Państwa.

TVN24 Biznes i Świat nieoficjalnie dowiedział się, że Skarb Państwa rozważa zmianę prezesa warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Na czele spółki miałby stanąć obecny wiceminister tego resortu Paweł Tamborski. Teraz szefem GPW jest Adam Maciejewski.

Z ministerstwa na GPW?

Akcjonariusze GPW zamierzają dokonać zmiany na stanowisku prezesa spółki. Wśród kandydatów wymienia się m.in. Pawła Tamborskiego, który ma doświadczenie w bankowości inwestycyjnej. Zdobył je w UniCredit i Wood & Company. Tamborski jest teraz wiceministrem Skarbu Państwa.

To właśnie Skarb Państwa ma decydujące zdanie w sprawie wyboru prezesa GPW. Wszystko dlatego, że do SP należy kontrolny pakiet (35 proc. akcji i 51,7 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy).

Wśród wyzwań, które mogą stanąć przed nowym prezesem GPW jest nawiązanie i zacieśnienie współpracy z giełdą w Wiedniu. Jeśli ten projekt doszedłby do skutku, to GPW w Warszawie stałaby się najważniejszym rynkiem w regionie.

Zmiany na szczycie

Adam Maciejewski, obecny prezes GPW, pełni stanowisko od 21 grudnia 2012 roku. Stanął na czele spółki po tym, jak Ludwik Sobolewski został zawieszony w pełnieniu funkcji przez radę nadzorczą GPW. Był to efekt publikacji prasowych mówiących o tym, jakoby jeden z jego współpracowników lobbował wśród prezesów spółek giełdowych do sponsorowania filmu "Zemsta Faraona" w reżyserii Patryka Vegi, w którym jedną z głównych ról miała zagrać Anna Szarek - prywatnie ówczesna partnerka Sobolewskiego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane