• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Skarb myśli nad Kulczykiem

Skarb myśli nad Kulczykiem
Foto: Enea Foto: Z decyzjami prywatyzacyjnymi nie ma się co spieszyć...

Analizujemy dokumenty złożone przez Kulczyk Investmenst - tak wiceminister skarbu odpowiada na pytanie o rozstrzygnięcie prywatyzacji koncernu energetycznego Enea. Skarb dał firmom najbogatszego Polaka wyłączność na negocjacje do 3 listopada. Od tego czasu zapadła głucha cisza.

- Kulczyk Investments złożył dokumenty. Obecnie je analizujemy. Firmie skończyła się wyłączność, więc jest możliwe takie rozwiązanie, że gdy oferta nas nie zadowoli, to wrócimy do rozmów z dwoma pozostałymi zainteresowanymi - powiedział dziennikarzom wiceminister Bury.

Wiceminister poinformował, że resort analizuje oferty także pod kątem deklaracji co do inwestycji w spółce i źródeł finansowania. - Minimum jest to, co zapisano w prospekcie Enei przy okazji oferty publicznej; chodzi nam o inwestycje związane z budową bloku w Kozienicach - powiedział. Określił, że oferty cenowe są "bardzo interesujące".

Jak stwierdził, prywatyzacja Enei może się zakończyć w najbliższych tygodniach. - Jeśli się uda w tym roku zakończyć ten proces, to byłoby kapitalnie, ale nie działamy w stresie - dodał, zaznaczając, że plan tegorocznych wpływów z prywatyzacji jest już wykonany.

Na początku października resort skarbu otrzymał cztery wiążące oferty w sprawie kupna 51 proc. akcji Enei. Tydzień później do dalszych negocjacji wybrano trzech oferentów. W ostatnich dniach października resort skarbu przyznał Kulczyk Investments wyłączność do 3 listopada na negocjacje.

Po upływie tego terminu przez media przetaczała się fala rozbieżnych spekulacji - od stwierdzeń, że sprzedaż jest przesądzona, po opinie, że resort skarbu niechętnie patrzy na partnerów Kulczyka w tej transakcji, wśród kktórych miały być fundusze z Libii.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce. Dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii wynosi 15 proc. Spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane