• rozwiń
  • WIG20 2322.52 -0.07%
  • WIG30 2670.03 -0.19%
  • WIG 60519.22 -0.01%
  • sWIG80 11975.72 +0.69%
  • mWIG40 4100.32 -0.20%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:54

Dostosuj

Skarb KHW i Węglokoks chce razem wystawić na giełdę

Skarb KHW i Węglokoks chce razem wystawić na giełdę
Foto: TVN24 Foto: Węgiel trafi na giełdowy parkiet?

Powiązanie kapitałowe Katowickiego Holdingu Węglowego i Węglokoksu za prawdopodobne "na 80 procent" uznała wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska. Według niej wkrótce mają zapaść decyzje w tej sprawie.

- Decyzje jeszcze nie zapadły. Gdybym miała procentowo ocenić czy dojdzie do takiego powiązania - mam nadzieję, że tak na 80 procent - powiedziała wiceminister dziennikarzom w Katowicach. Obie firmy są spółkami Skarbu Państwa.

Dodała, że konsultacje w tej sprawie nadal trwają. - Było już kilka spotkań, gdzie zarządy spotykają się ze stroną społeczną holdingu, na ich prośbę dokonywane są kolejne analizy - powiedziała Strzelec-Łobodzińska.

Podczas niedawnego spotkania przedstawiciele zarządów i resortu gospodarki przekazali Radzie Pracowników holdingu szczegółowe materiały w tym zakresie. Wkrótce strona społeczna ma się do nich odnieść. - Przekazane materiały są dość obszerne i szczegółowe, potrzebny jest czas, by się z nimi zapoznać - powiedziała Strzelec-Łobodzińska, zapowiadając, że decyzje w tej sprawie powinny zapaść "jak najwcześniej, dla dobra obu spółek".

Powiązanie Katowickiego Holdingu Węglowego - jednego z trzech największych producentów węgla w kraju - z Węglokoksem - największym eksporterem tego surowca - analizowane jest od jesieni ubiegłego roku. Powstała w ten sposób grupa miałaby jeszcze w tym roku zadebiutować na giełdzie.

Według informacji prasowych, analizy takiego połączenia już się zakończyły, nie ma jednak ostatecznych decyzji resortów gospodarki i skarbu.

W ostatnich miesiącach specjaliści analizowali wiele wariantów potencjalnego połączenia obu firm: od wniesienia KHW do Węglokoksu (lub odwrotnie), poprzez objęcie nowej emisji akcji holdingu przez Węglokoks lub tzw. zwrotne zasilenie finansowe KHW (obligacje, pożyczki), po stworzenie nowego podmiotu, który skupi obie firmy. Najbardziej prawdopodobna koncepcja zakłada, że Węglokoks przejmie 85 proc. akcji KHW. Według wcześniejszych przymiarek, miałoby do nastąpić jeszcze wiosną, a debiut na giełdzie - pod koniec roku.

Katowicki Holding Węglowy to jedna z trzech największych polskich spółek węglowych, należących do Skarbu Państwa. Ubiegły rok firma zamknęła zyskiem przekraczającym 30 mln zł, a cała grupa KHW (holding i m.in. kopalnia Kazimierz-Juliusz) ok. 34 mln zł. W 2009 r. zysk wyniósł ok. 90 mln zł; plan na 2011 r. zakłada kilkadziesiąt milionów zł zysku, przy wydobyciu ponad 14 mln ton węgla (wobec ok. 13,5 mln ton w 2010 r.).

Węglokoks w ubiegłym roku wysłał za granicę ponad 8,7 mln ton węgla wobec 6,7 mln ton w roku 2009 i 6,6 mln ton w 2008 r. Rok wcześniej było to 10,2 mln ton. Firma zakłada, że roczna wielkość eksportu ustabilizuje się na poziomie ok. 7 mln ton. Węglokoks jest dochodowy, notuje zyski przekraczające 100 mln zł rocznie.

Węglokoks posiada 4,39 proc. akcji operatora sieci komórkowej Plus - firmy Polkomtel, która obecnie została wystawiona na sprzedaż. Spodziewana cena za jej przejęcie to co najmniej 16 miliardów złotych.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane