• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Skarb już prawie bez Bogdanki

Skarb już prawie bez Bogdanki
Foto: TVN CBNC Biznes (fot.PAP) Foto: Min. Aleksander Grad o sprzedazy akcji Bogdanki

Ministerstwo Skarbu Państwa sprzedało 46,7 proc. akcji kopalni węgla kamiennego "Bogdanka" krajowym Otwartym Funduszom Emerytalnym. Cena jednej akcji wyniosła 70,5 zł. Z transakcji resort uzyskał ponad 1,1 mld zł - podało MSP w komunikacie prasowym.

"Ze względu na specjalną rolę, jaką pełnią w polskiej gospodarce OFE i ich długoterminowe podejście do inwestycji, Minister Skarbu Państwa zaoferował im cały pakiet akcji LW "Bogdanka" S.A. Wszystkie działające w Polsce OFE, czyli 14 firm, wzięło udział w ofercie. Reakcja OFE, które odpowiadając za przyszłość milionów Polaków, bardzo ostrożnie i długoterminowo dobierają spółki do swojego portfela inwestycyjnego, jest dowodem na bardzo dobrą ocenę LW Bogdanka" - napisano w komunikacie MSP.

Po sprzedaży funduszom 15 mln 882 tys. akcji Bogdanki Skarb Państwa ma obecnie 4,3 proc. akcji kopalni.

Minister skarbu państwa Aleksander Grad powiedział, że ministerstwo przy sprzedaży akcji kopalni, zgodnie z wolą załogi i zarządu spółki, poszukiwało inwestora finansowego, a nie branżowego. - Podjęliśmy decyzję, aby znaleźć inwestorów finansowych, a następnie uznaliśmy, że muszą to być inwestorzy, którzy są inwestorami długoterminowymi, którzy nie traktują tej inwestycji jako krótkoterminowej lokaty, z której w każdej chwili można wyjść - powiedział minister Grad na konferencji prasowej w siedzibie Bogdanki.

- Tutaj przyznaliśmy rację i załodze, i zarządowi, że firma jest tak zorganizowana, że dziś nie ma potrzeby poszukiwać inwestora branżowego, który niejako na nowo ją zorganizuje - dodał.

Grad zapewnił, że Lubelski Węgiel Bogdanka SA jest w dobrej sytuacji, ma dobry plan rozwoju, dobry plan inwestycyjny i "ma zdolność generowania dobrych wyników finansowych".

Prezes spółki Mirosław Taras powiedział, że jest zadowolony z transakcji ministerstwa, bo jak podkreślił, zarówno zarząd, jak i związki zawodowe w kopalni, oczekiwały inwestorów finansowych. - Mówiliśmy, że nie chcemy inwestora strategicznego. Stało się dokładnie tak, jak oczekiwaliśmy - powiedział.

Resort poinformował we wtorek, że tego dnia rozpoczął się proces udostępniania akcji pracowniczych, który potrwa do 9 marca 2012 r. Pula akcji przeznaczona dla pracowników wynosi 3243 sztuk i zostanie rozdysponowana pośród 3917 osób, które znalazły się na ostatecznej liście uprawnionych do nieodpłatnego nabycia akcji. Minister Grad powiedział, że obecnie wartość tego pakietu akcji sięga 240 mln zł.

Dochód osiągnięty ze sprzedaży akcji Bogdanki - zdaniem Grada - jest satysfakcjonujący. - Sprzedaliśmy to w dobrym momencie. Od wielu tygodni kurs akcji szedł do góry i to, w jakiej cenie sprzedaliśmy te akcje, jest jak najbardziej satysfakcjonujące - zaznaczył minister.

Dwa etapy prywatyzacji LW "Bogdanka" S.A. zostały zapisane na początku 2008 r. w przygotowanym przez Ministra Aleksandra Grada "Planie Prywatyzacji na lata 2008-2012". Pierwszy etap, debiut spółki na GPW, odbył się w czerwcu 2009 r. Dalsza prywatyzacja została zapisana w przedstawionej latem 2009 r. liście kluczowych spółek do prywatyzacji w 2009 i 2010 r.

MSP poinformowało, że do tej pory przychody z prywatyzacji wyniosły ponad 5 mld zł.

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel kamienny na głębokości ok. 1 km. Roczne wydobycie przekracza 5 mln ton. Kopalnia zatrudnia ok. 3,5 tys. pracowników. W ubiegłym roku Bogdanka osiągnęła ok. 190 mln zł zysku netto przy przychodach 1 mld 118 mln zł. W ubiegłym roku zadebiutowała na giełdzie. Środki z emisji akcji - ponad 500 mln zł - przeznaczane są na rozbudowę trzeciego pola wydobywczego w Stefanowie. Dzięki temu możliwości wydobywcze kopalni wzrosną do ok. 10 mln to węgla rocznie.

Spółka Skarbu Państwa Lubelski Węgiel Bogdanka powstała w marcu 1993 r. z Przedsiębiorstwa Państwowego KWK Bogdanka. Od 1994 r. regularnie osiąga dodatni wynik finansowy.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane