• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Skarb chce, by największy jeszcze utył

Skarb chce, by największy jeszcze utył
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Min. Aleksander Grad: Będziemy wspierać PKO BP

Będziemy wspierać starania PKO BP o BZ WBK - ogłosił także minister skarbu państwa. Resort zamierza zwrócić się o miesięczną przerwę na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy banku, by ten miał czas na przygotowanie się do zakupu Banku Zachodniego - tłumaczył Aleksander Grad.

Minister skarbu chce w ten sposób dać czas na przygotowanie oferty kupna wystawionego przez irlandzkiego właściciela - bank AIB - polskiego banku BZ WBK.

- Na najbliższym walnym zgromadzeniu PKO BP przedstawiciel Skarbu Państwa będzie wnioskował o ogłoszenie 30-dniowej przerwy w punkcie dotyczącym wypłaty dywidendy. Ta przerwa jest nam potrzebna, żeby w tym czasie zorientować się, czy PKO BP będzie miał szansę kupić akcje BZ WBK od AIB - powiedział minister Grad.

Samodzielna transakcja PKO BP

- Jeżeli będziemy widzieli, że PKO BP ma poważne szanse na tę transakcję, to nie zawaham się na walnym zgromadzeniu zaproponować taką uchwalę, aby bank mógł samodzielnie dokonać tej transakcji. Podkreślam: samodzielnie - mówił minister Grad.

Minister nie odniósł się do pytania, czy cały ubiegłoroczny zysk mógłby pozostać w banku. - Z naszych analiz wynika, że PKO BP może bez żadnego uszczerbku dla swoich współczynników uczynić to ze środków własnych - powiedział jedynie.

Minister przypomniał, że bank wypłacił w formie dywidendy tylko część zysku za 2008 rok, a w ubiegłym roku w ramach podwyższenia kapitału pozyskał 5 mld zł.

Walne PKO BP 25 czerwca ma zdecydować o podziale zysku banku za 2009 rok. Zarząd banku PKO BP zaproponował, by na dywidendę trafiło 1 mld zł, co da 0,80 zł na akcję. W 2009 roku jednostkowy zysk netto PKO BP wyniósł 2,43 mld zł.

Miał być miliard na dywidendę

Wcześniej planowano, że na dywidendę PKO BP przeznaczy miliard złotych. - Chcę powiedzieć tylko tyle, że jesteśmy w stanie przez odpowiednią decyzję o dywidendzie sprawić, że bank bez uszczerbku na własnych wskaźnikach będzie mógł tę transakcję sfinansować - stwierdził Grad.

Minister skarbu podkreślił, że on sam i jego współpracownicy mają "bardzo mocno wspierać bank" w przeprowadzeniu transakcji poprzez kontakty z partnerami w Irlandii. Minister ujawnił, że kontaktuje się z irlandzkim rządem, któremu dał do zrozumienia, że Polsce nie jest obojętne kto i na jakich zasadach kupi bank BZ WBK.

Irlandzki AIB podał w marcu, że planuje sprzedaż swojego pakietu 70 proc. BZ WBK. Podobne sprzedaże planuje też w przypadku swoich aktywów w USA. Bank musi w tym roku pozyskać 7,4 mld euro, które są niezbędne w związku z restrukturyzacją finansów irlandzkiego państwa.

Oferty wstępne na zakup pakietu 70 proc. akcji BZ WBK można składać do końca czerwca. Według wcześniejszych informacji bankiem może być zainteresowanych kilkunastu inwestorów.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane